• 14 településen 27 gyógyvizet tartanak nyilván, amivel országos listavezetőnek számítanak.

  • Akadnak köztük olyan vizek is, amelyeket nem fürdőkúrákhoz használnak.

A hazai gyógyvizek egész változatosan oszlanak meg az országon belül. Egyes területeken alig akad belőlük (például Veszprém környékén), máshol szinte egymást érik a minősített gyógyvizet adó kutak. Nemrég említettük Baranyát, ahol 4 településen, 7 darab gyógyvizes termálkutat tartanak nyilván, de Zalában már 18 termálkút ad gyógyvizet.

Az ország gyógyvizekben leggazdagabb vármegyéje Zalát is messze túlszárnyalja. Jász-Nagykun-Szolnok számít ugyanis ezen a téren a hazai listavezetőnek. 14 településükön összesen 27 darab gyógyvíz szerepel a hivatalos lajstromban.

Ráadásul meg kell említeni, hogy ebben a vármegyében több olyan termálfürdő is üzemel – például a jászsági fürdők többsége – ahol nincs gyógyvíz minősítése a termálvíznek. Pedig jó eséllyel ezeknél is igazolható lenne a kedvező hatás.

Darabszámra a megye legtöbb gyógyvizes kútját Berekfürdőn, Szolnokon és Tiszajenőn tartják nyilván, ez 4-4-4 darabot jelent. Igaz, Szolnokon sajnos ezek jelenleg nincsenek különösebben kihasználva, a tiszajenői gyógyvizet pedig palackozzák (bár aggasztó híreket hallani róluk).

Gyógyvíz minősítéssel rendelkező kutak darabszáma településenként

Berekfürdő: 4 db
Cserkeszőlő: 2 db
Jászapáti: 2 db
Karcag: 1 db
Kisújszállás: 2 db
Martfű: 1 db
Mezőtúr: 1 db
Szolnok: 4 db
Tiszaföldvár: 1 db
Tiszafüred: 1 db
Tiszajenő: 4 db
Tiszaörs: 1 db
Törökszentmiklós: 2 db
Túrkeve: 1 db

Berekfürdő gyógyvizes medence

 

A berekfürdői gyógyvíz kedvező hatásáról korábban itt írtunk.

Illusztráció: Berekfürdői Gyógy- és Strandfürdő