• A különböző ásványianyag-tartalmú gyógyvizek között kiemelt figyelmet érdemelnek a jódos-brómos vizek, amelyek egyedülálló kémiai összetételüknek köszönhetően számos betegség kezelésében, valamint a rehabilitációban nyújtanak értékes segítséget.

  • Bemutatjuk ezeknek a gyógyvizeknek a legfontosabb terápiás előnyeit és főbb alkalmazási területeit.

A jódos-brómos gyógyvizek fő aktív komponensei – ahogy nevük is jelzi – a jelentős koncentrációban jelen lévő oldott jodid- (I⁻) és bromidionok (Br⁻). Ezek mellett gyakran tartalmaznak egyéb, a terápiás hatást kiegészítő ásványi anyagokat is, mint például nátrium-kloridot (konyhasót), kalciumot, magnéziumot és hidrokarbonátokat, amelyek tovább gazdagítják a víz gyógyító potenciálját.

A jódos-brómos gyógyvizek a bennük oldott jód és bróm komplex élettani hatásai révén értékes eszközei a modern balneoterápiának. A jód gyulladáscsökkentő, keringésjavító és anyagcsere-fokozó tulajdonságai, valamint a bróm központi idegrendszeri nyugtató hatása együttesen hozzájárulnak számos krónikus mozgásszervi, nőgyógyászati, bőrgyógyászati és idegrendszeri panasz enyhítéséhez.

A jód és a bróm felszívódása elsősorban a bőrön keresztül történik a fürdőzés során, kisebb mértékben pedig a vízpárából belélegezve.

Miért jó a jód?

A jód esszenciális nyomelem, amely nélkülözhetetlen a pajzsmirigyhormonok (tiroxin és trijód-tironin) szintéziséhez. Ezek a hormonok alapvető szerepet játszanak az anyagcsere-folyamatok szabályozásában, a növekedésben és a szervezet általános fejlődésében.

gyógymedence Hajdúszoboszlón

A jódos gyógyvíz külsőleges alkalmazása során a jódnak számos kedvező élettani hatása érvényesül:

Gyulladáscsökkentő hatás – Különösen krónikus gyulladásos folyamatok esetében jelentős. Segít csökkenteni az ízületi duzzanatot és fájdalmat.

Értágító hatás – Javítja a perifériás vérkeringést, fokozza a szövetek vérellátását. Ez elősegíti a salakanyagok eltávolítását a gyulladt területekről és támogatja a regenerációs folyamatokat.

Anyagcsere-serkentő hatás – Helyileg alkalmazva serkenti a bőr és a bőr alatti kötőszövetek anyagcseréjét.

Antiszeptikus tulajdonság – Bár a gyógyvíz koncentrációja nem elsődlegesen erre irányul, a jód enyhe fertőtlenítő hatással is bír.

Ezen hatások révén a jódos vizek sikerrel alkalmazhatók a következő kórképek kezelésében:

Mozgásszervi betegségek – Krónikus degeneratív ízületi betegségek (pl. artrózis, spondylosis), krónikus gyulladásos reumatológiai kórképek (pl. reumatoid artritisz nyugalmi fázisa), lágyrész-reumatizmus (pl. tendinitis, bursitis).

Baleseti és műtéti utókezelés – Segíti a sebgyógyulást, csökkenti az ödémát és javítja a funkciót a sérülések és ortopédiai műtétek utáni rehabilitáció során.

Nőgyógyászati problémák – Krónikus nőgyógyászati gyulladások (pl. adnexitis, parametritis), valamint a meddőség egyes formái, ahol a gyulladás csökkentése javíthatja például a petevezetékek átjárhatóságát.

Érrendszeri problémák – Perifériás keringési zavarok, érelmeszesedés (arteriosclerosis) progressziójának lassítása.

Bőrbetegségek – Egyes krónikus bőrbetegségek, mint a pikkelysömör (psoriasis) és az ekcéma bizonyos formái, kedvezően reagálhatnak a jódos fürdőkre.

gyógymedence az Igali Gyógyfürdőben

Mi a bróm szerepe?

A bróm elsősorban a központi idegrendszerre gyakorolt hatásairól ismert.

Nyugtató, szedatív hatású – Csökkenti az idegrendszer ingerlékenységét, oldja a belső feszültséget és szorongást.

Alvásjavító – Elősegíti a pihentetőbb alvást, ami hozzájárul a szervezet regenerálódásához.

Ezek a hatások különösen előnyösek a mai stresszes életvitel mellett:

Vegetatív idegrendszeri labilitás, stressz okozta tünetek – Kimerültség, ingerlékenység, alvászavarok enyhítése.

Relaxáció fokozása – A fürdőkúra önmagában is pihentető, de a bróm tovább mélyíti ezt a relaxált állapotot, hozzájárulva a testi-lelki egyensúly helyreállításához.

Hajdúnánás Gyógyfürdő gyógyvíz

Akadnak azért ellenjavallatok

Annak ellenére, hogy a jódos-brómos gyógyvizek számos jótékony hatással rendelkeznek, alkalmazásuk nem ajánlott mindenki számára. A legfontosabb ellenjavallatok közé tartozik a jódérzékenység (jodizmus), a pajzsmirigy-túlműködés (hyperthyreosis), akut gyulladásos állapotok, súlyos, dekompenzált szív- és érrendszeri megbetegedések, rosszindulatú daganatos betegségek, valamint a terhesség. Lázas állapot, a fertőző betegségek szintén kizáró okot jelentenek.

Minden esetben kiemelten fontos, hogy a gyógyvizes kúra megkezdése előtt a páciens konzultáljon kezelőorvosával, vagy szakorvossal. Az orvos az egyéni állapotfelmérés alapján dönt a kúra megfelelőségéről, meghatározza annak típusát, a víz ideális hőmérsékletét, a kezelések időtartamát és gyakoriságát. Az orvosi javallat és felügyelet nélküli, túlzásba vitt fürdőzés akár káros is lehet.

A magas jódtartalmú vízzel rendelkező hazai fürdőkről itt olvashat.

A magas brómtartalmú termálvízzel rendelkező fürdőkről pedig itt.

Illusztrációk (fentről lefelé): Hajdúszoboszlói Gyógyfürdő, Igali Gyógyfürdő, Hajdúnánási Gyógyfürdő