-
Amennyiben túlzásba visszük a gyógyvízben való tartózkodást, akkor olykor kellemetlen tüneteket is tapasztalhatunk.
-
Összegyűjtöttük azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy túl sokat voltunk a gyógymedencében.
A gyógyvizes medencék kötelező tartozéka egy jól látható helyen lévő óra, amely segít nyomon követni a fürdőzés időtartamát. Általában egyhuzamban 20 perc javasolt, amit naponta többször is megismételhetünk.
Persze vannak, akik ezzel nem törődnek, de időnként azokkal is előfordul, hogy túllépik az ajánlott fürdőzési időt, akik tisztában vannak ezzel a szabállyal. Milyen tipikus jelei lehetnek annak, hogy túlzásba vittük a fürdőzést?
Hét tipikus tünet utalhat erre, amelyek a következők:
1. Levertség, rossz hangulat
2. Fáradtság
3. Fejfájás
4. Étvágytalanság
5. Erősödő fájdalmak
6. Ízületi panaszok kiújulása
7. Láz
Ezek a tünetek akár azonnal is jelentkezhetnek, de jellemzően csak később, az esti órákban érezzük őket. Amennyiben ilyen panaszokat tapasztalunk, akkor érdemes másnap pihenőt tartani, különösen láz esetén. Fontos megkülönböztetni ezeket a kellemetlen tüneteket a természetes fürdőreakciótól, amely hosszabb gyógykúrák negyedik-ötödik napján szokott előfordulni. A fürdőreakció általában enyhébb, rövid ideig tartó panaszokat jelent, – mint például múló fáradtság, hőemelkedés vagy kisebb fájdalomfokozódás – és egy-két nap alatt magától elmúlik.
Tippek a kellemetlen tünetek elkerülésére
1. Tartsuk be az ajánlott fürdőzési időt: különösen fontos, ha már korábban is tapasztaltunk hasonló tüneteket.
2. Válasszunk alacsonyabb hőmérsékletű vizet: a 38-39°C-os vagy annál melegebb gyógyvízzel töltött medencék helyett inkább a 35-36°C-os medencékben fürdőzzünk.
3. Váltogassuk a medencéket: a gyógyvizes medencék mellett időnként használjuk a kevert vagy közműhálózati vízzel töltött medencéket is.
Nem kizárólag a gyógyvíz okozhat tüneteket
Fontos tudni, hogy nemcsak a hivatalosan minősített gyógyvizek válthatnak ki kellemetlen tüneteket. Sok magas ásványianyag-tartalmú termálvíznek is hasonló hatása lehet, még ha nem is rendelkezik gyógyvíz címmel. Ezért mindig ajánlott kerülni az órákig tartó fürdőzést, függetlenül attól, hogy az adott termálvíz milyen besorolású.
Ide kattintva egy kis nyugis, a Tisza közelében fekvő termálfürdőről olvashat.