• Már közvetlenül az 1962-es megnyitása után rengeteg vendéget vonzott ez a hajdú-bihari gyógyfürdő.

  • Jelenleg is sokan kedvelik a kitűnő gyógyvízzel rendelkező fürdőt.

Az Alföld északi részén, Hajdú-Bihar vármegyében, Debrecentől 40 kilométerre északnyugatra található Hajdúnánás város. A település és a termálvíz kapcsolata jelentős múltra tekinthet vissza.

Kimondottan fürdőlétesítési céllal kerestek és találtak termálvizet az 1950-es években. Napra, sőt órára pontosan ismert a jeles dátum: 1958. november 4-én, este 10 órakor, 1019 méteres mélységből tört fel a forró termálvíz. Igaz, a termálfürdő megnyitására közel négy évet kellett várni.

Az Arcanum archívumát böngészve kiderült, hogy eredetileg 1962 júniusának elejére tervezték Hajdúnánáson a termálfürdő megnyitását, de ebben volt némi csúszás. A korabeli sajtóhírekben a nyitás dátumaként július 15. és július 21. is szerepel… A lényeg mindenesetre az, hogy vagy most volt, vagy néhány nap múlva lesz a fürdő 63. születésnapja.

A fürdő nyitása kapcsán ezt írta a Hajdú-bihari Napló: „a pár éve még szikes libalegelő helyén a 3 millió forintos állami beruházással és ugyanennyi értékű társadalmi munkával korszerű, kellemes környezetben épült a gyógyfürdő Hajdúnánáson. S hogy a fürdő létesítése szükséges volt, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a megnyitást követő napon már több mint kétezer strandoló élvezte a fürdőzés örömeit.”

A fürdő már a 60-as években gyorsan népszerűvé vált a látogatók körében, és mind a mai napig sokan kedvelik.

Hajdúnánás Gyógyfürdő gyógymedence

Bár a fürdővendégek tapasztalatai alapján hamar biztossá váltak a hajdúnánási termálvíz jótékony hatásai, hivatalosan csak közel harminc év elteltével, 1989 májusában kapták meg a gyógyvíz minősítést. 2014-ben pedig egy másik termálkútjuk vize is elnyerte ezt a címet.

A jódos-brómos gyógyvíz számos kedvező élettani hatással bír. A brómtartalmának köszönhetően nyugtatja az idegrendszert, oldja a feszültséget és enyhítheti az alvászavarokat. A jód pedig támogatja a keringési rendszer működését, kedvezően hathat ízületi panaszok, mozgásszervi problémák és jódhiányos állapotok esetén is. A város gyógyfürdőjében a vendégek különféle fürdőgyógyászati kezeléseket is igénybe vehetnek.

Érdemes megemlíteni, hogy a hajdúnánási gyógyvíz brómtartalma 11,1 mg/liter, míg jódion-tartalma 2,5 mg/liter – ezek az értékek országos összevetésben is a magasabbak közé tartoznak.

Hajdúnánás Gyógyfürdő kinti medence

Ami a jegyárakat illeti, jelenleg egy felnőtt napijegy 4300 forintba, nyugdíjasoknak és diákoknak 3400 forintba, 3-14 éves gyerekeknek 2400 forintba kerül. Két felnőtt és két gyermek esetén egy családi jegyet 11.500 forintért, három gyereknél 12.500 forintért vásárolhatunk meg.

kültéri úszómedence Hajdúnánáson

Hamarosan egy másik hajdú-bihari fürdő is a nyitási évfordulóját ünnepli. Róluk itt olvashat bővebben.