• Hivatalosan 1968-ban kapta meg a gyógyvíz minősítést, de ez akkor már szinte csak formaságnak számított, hiszen 1940 óta működött a fürdő, ami évről évre több gyógyulni vágyó vendéget vonzott.

  • Az elmúlt évtizedekben sokan megtapasztalhatták a mezőkövesdi kénes gyógyvíz kedvező hatását.

Kénes gyógyvizekből egész jó a hazai választék, de közülük is kiemelkedik a mezőkövesdi gyógyvíz (a többi hazai kénes gyógyvízről itt olvashat). A víz történetének kezdete Zsóry Lajos nevéhez fűződik, aki főszolgabíróként és országgyűlési képviselőként komoly birtokkal rendelkezett Mezőkövesden. A 30-as évek olajkutatási hulláma ezt a vidéket sem kerülte el, és 1938-ban Zsóry hozzájárult, hogy a birtokán próbafúrást végezzenek. Bár olajat kerestek, de 1939. február 25-én váratlanul 30 méter magas vízoszlop tört a felszínre.

Ezt követően komoly dilemma elé állították Zsóry Lajost. A kutatás finanszírozója, az iparügyi minisztérium azt az ultimátumot adta neki, hogy ha nem téríti meg a földbe helyezett csövek árát, akkor azokat kiszedik és elszállítják. Zsóry azonban inkább kifizette a kért összeget. Nem vaktában döntött így, ugyanis előtte bevizsgáltatta a vizet és több fürdőorvos véleményét is kikérte. Márpedig a szakvélemények alapján a víz rendkívüli értéket képviselt, az orvosok szerint ez a forrás nemcsak Magyarországon, de egész Európában is egyedülállónak számított.

Kezdetben Zsóry palackozva forgalmazta a vizet, de ezzel egy időben elindította egy fürdő építését is. A maihoz képest még szerény méretű fürdő 1940. július 7-én nyitotta meg kapuit, de a nagyközönség már pár nappal korábban birtokba vette az első medencét.

Nemrég volt az 56. évfordulója annak, hogy a mezőkövesdi termálvíz hivatalosan is gyógyvíz minősítést nyert. Erről 1968 szeptemberében számolt be az Észak-Magyarország napilap, amely ugyanakkor csak formaságnak tekintette az eseményt, hiszen a víz gyógyhatását ekkor már széles körben ismerték. Sajnos Zsóry Lajos nem érhette meg a fürdő és a gyógyvíz országos hírnevét, mivel 1941-ben, egy évvel a fürdő megnyitása után, érszűkület következtében elhunyt.

Jelenleg négy mezőkövesdi termálkút szolgáltat hivatalosan gyógyvíz minősítéssel rendelkező termálvizet. A fürdő 1983-ban gyógyfürdő, 2013-ban pedig gyógyhely minősítést szerzett.

gyógymedence a mezőkövesdi Zsóry fürdőben

A Zsóry Gyógy- és Strandfürdő gyógyvizének kéntartalma a legmagasabb idehaza. A kén gyorsan felszívódik a bőrön keresztül és belélegezve is, tágítja az ereket, ezáltal csökkenti a vérnyomást és javítja a koszorús erek vérellátását. A kénes víz gyulladáscsökkentő hatású, serkenti a légzést és az anyagcserét. Hatékonyan alkalmazható degeneratív ízületi betegségek kezelésében, és a szulfid-ion szerepet játszik bizonyos bőrbetegségek gyógyításában is.

A Zsóry víz kalcium-, magnézium- és hidrogénkarbonát-tartalma is hozzájárul a gyulladások csökkentéséhez, míg magas kloridkoncentrációja erősíti az immunrendszert, élénkít és általános erősítő hatású.

Fontos információ azoknak, akik a jövő hét folyamán keresnék fel a Zsóry Gyógyfürdőt, hogy október 7. és 11. között – hétfőtől péntekig – karbantartási szünetet tartanak. Október 12-től, szombattól várják újra a vendégeket.

kénes vizű Zsóry Gyógyfürdő

Itt arról a vármegyéről olvashat, ahol 13 településen 26 gyógyvizet tartanak nyilván.