-
Az elmúlt évben az egészségbiztosító összesen 886 ezer „gyógyvizes gyógymedence” kezelést támogatott, ami a legkeresettebb fürdőgyógyászati szolgáltatásnak számított.
-
Ez tulajdonképpen nem is meglepő, hiszen a gyakorlatban ez a támogatás egy kedvezményes fürdőbelépőt takar – bár egyes fürdőkben bizonyos korlátozások is vonatkoznak rá.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által támogatott kezelések közül a gyógyvizes medencefürdő a legnépszerűbb, 2024-ben összesen 885.899 darab kezelést vettek igénybe a páciensek. Népszerűségének fő oka, hogy ez egy kedvezményes árú gyógyfürdő belépőt jelent.
Sok esetben ezt a kezelést önállóan is javasolják az orvosok, de gyakran maguk a betegek is pusztán csak ezt kérik. Más kezelésekkel – például gyógymasszázzsal vagy súlyfürdővel – szemben, amelyekhez többnyire egyéb kezelések is társulnak, a gyógyvizes fürdő szólóban is gyakori választás. Ugyanakkor a leghatékonyabb eredmény érdekében ezt is érdemes más fürdőkezelésekkel kombinálni.
A gyógyvizes medencefürdő csak olyan helyeken vehető igénybe, ahol több, eltérő hőmérsékletű medence található. Az előírások szerint ezek közül legalább egynek indifferens, azaz 34–35 Celsius-fokos hőmérsékletű gyógyvízzel kell feltöltve lennie. Ennek különös jelentősége van, mivel bizonyos betegségeknél a víz hőmérséklete kiemelt szerepet játszik – sokszor például kevésbé meleg víz használata ajánlott.
A szabályozás előírja, hogy a gyógymedencék közelében jól látható helyen egy órát is el kell helyezni, így a fürdőzők könnyen betarthatják az ajánlott, jellemzően 20-30 perces fürdési időt. Emellett a fürdők kötelesek a medencék vízhőmérsékletét legalább kétóránként ellenőrizni. A vízhőmérséklet legfeljebb ±1 Celsius-fokkal térhet el a kiírt értéktől.
Fontos tudni, hogy a gyógyvizes medencefürdő nem minden fürdőben jelent teljes napi belépőt. Sok helyen csak meghatározott medencék használatát teszi lehetővé, vagy korlátozott ideig – például 2-3 órára – érvényes. Ugyanakkor ezekben az esetekben általában lehetőség van kiegészítő díj megfizetésével teljes körű, egész napos szolgáltatás igénybevételére is.
A háttérben az áll, hogy a NEAK nem túl bőkezű a fürdőkezeléseknél, a támogatás mértéke már több mint tíz éve változatlan. Például az országos minősítésű gyógyfürdők esetén 274 forint, a körzeti minősítésűeknél 240 forint, míg a helyi minősítésűeknél csupán 212 forint támogatást biztosítanak a fürdőknek egy-egy gyógyvizes medencefürdő után. (Arról, hogy ez a jövőben változik-e, korábban itt írtunk.)