• Bár egyes egészségügyi problémáknál nem kifejezetten tiltólistás a gyógyvizes fürdőzés, de azért szükséges lehet némi óvatosság.

  • Összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.

Néhány esetben kifejezetten kerülendő a gyógyvizes fürdőzés. Ezek közé tartozik például a lázas állapot, a fertőző betegségek, a nyílt sebek a bőrön vagy az inkontinencia. Ezen felül szívinfarktus után fél évig, előrehaladott érelmeszesedés, szívelégtelenség vagy aktív gyulladásos betegségek esetén sem ajánlott a fürdőzés – csak néhány példát említve a tiltások közül. (Az ellenjavallatokról itt írtunk részletesebben).

Vannak viszont olyan egészségügyi problémák is, amikor ugyan nincs szigorú tiltás, de óvatosnak kell lenni. Ide tartoznak a keringési problémákat nem okozó, enyhébb szív- és érrendszeri betegségek, mérsékelt vérnyomás-problémák, valamint mérsékelt tüdőtágulás, hörgőtágulat és idült hörghurut. Mindezeken túl maga az életkor is kockázati tényező lehet (bár talán pontosabb lenne az általános egészségi állapotot mondani, hiszen sokan 80 év felett is fittek).

Milyen elővigyázatosságokra van szükség? Leginkább a gyógyvíz hőmérsékletére és a benne töltött időre kell figyelni. A legideálisabb a 34-35 Celsius-fokos víz, mert ez terheli meg legkevésbé a szervezetet.

A gyógyvízben töltött időt sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ez fürdőnként eltérő lehet, de általánosan nem ajánlott 20-30 percnél tovább egyhuzamban a gyógyvízben maradni. Némi pihenés után természetesen vissza lehet térni a medencébe, egy nap többször is. Az emberek gyakran figyelmen kívül hagyják a fürdési időt. Sokan hosszú órákat töltenek a gyógyvízben, és gyakran nem is a 34-35 fokos medencében, hanem a legforróbban, mert azt hiszik, így hatékonyabb a gyógyvíz. Pedig kutatások igazolják, hogy a 20-30 perces időtartam is bőven elegendő a hatóanyagok felszívódásához.

gyógyfürdő Európai Unió támogatás

Itt a Tősfürdőben tervezett fejlesztésekről olvashat.