• A gyógyvizes fürdőzés hatásait vizsgáló egyik friss tanulmány igazolta, hogy a fürdőzés kedvezően hat a mentális és a fizikai állapotra.

  • Az adatok alapján a rendszeres termálvizes fürdőzés esetén csökken a magas vérnyomás kialakulásának a valószínűsége.

A magas vérnyomás népbetegségnek számít Magyarországon. Egyes felmérések szerint a hazai 18 év feletti lakosság 35 százaléka érintett és ez az arány az életkor előrehaladtával egyre növekszik. Ezért is lehet érdekes az a japán kutatás, amit a Kjúsú Egyetem, valamint a Tokiói Egyetem munkatársai készítettek és tavaly szeptemberben publikáltak.

Ebben a termálvizes fürdőzés hatását vizsgálták a fizikai és a mentális egészségre. Ehhez egy kérdőíves felmérést végeztek még 2019 őszén, amiben a fürdőzési szokásokra, valamint az egészségi állapotra kérdeztek rá. A felmérésben felhasználták annak a magas mintaszámú korábbi kutatásnak is az adatait, amit Beppu városában készítettek a 65 év felettiek körében. Beppuról azt érdemes tudni, hogy nemcsak Japánban, hanem világszinten is a legtöbb termálforrással rendelkező településnek számít. Emiatt itt a lakosság körében kifejezetten magas a rendszeresen termálfürdőzők aránya.

A „gyógyfürdőzőket” úgy definiálták a kutatás során, hogy ők azok a személyek, akik havonta több mint egyszer termálvizes fürdőzésen vesznek részt. A kutatás során külön vizsgálták a mentális és a fizikai hatásokat, de valószínűleg – mint később kitérnek rá – ezek a hatások erősen összekapcsolódnak.

Mentális téren arra jutottak, hogy az életükkel való szubjektív elégedettség kimutathatóan magasabb volt a rendszeresen gyógyfürdőzők körében, ez a csoport általánosságban elégedettebbnek számított és kevésbé tartották stresszesnek magukat. A vizsgálat szerint egyébként ez nem pusztán magának a meleg víznek és a benne lévő ásványi-anyagoknak a hatása lehet. Szerepet játszhatnak a fürdőzéssel együtt járó egyéb kedvező körülmények, úgy mint a szabadban való tartózkodás, a szép környezet nyugtató hatása, valamint a vízben végzett testmozgás is.

A fürdőzés fizikai hatásait kifejezetten a 65 év feletti lakosság körében vizsgálták. Többféle betegség esetén is arra utaltak az adatok, hogy a rendszeres gyógyfürdőzésnek egészségmegőrző hatása van. A tanulmány készítői azonban inkább óvatosak voltak és egy esetben látták egyértelműen igazolhatónak a megelőző hatást, ezt pedig a magas vérnyomás volt. Ezt mind az országos felmérés, mind a beppui idősek körében végzett kutatás kimutatta.

Ugyanakkor itt lehet kapcsolat a mentális és a fizikai állapot között. „A pszichoszociális stressz magas vérnyomás kialakulásához vezethet, ami arra utal, hogy a gyógyfürdőzés kedvező mentális hatásai hozzájárulhatnak a magas vérnyomás megelőzéséhez” – olvasható a tanulmányban.

Cserkeszőlő gyógymedence

A gyógyvizes fürdőzés hatását a szív- és érrendszeri megbetegedésekre egy korábbi hajdúszoboszlói kutatásában is vizsgálták. Erről itt olvashat.

Illusztráció: gyógyvizes medence Cserkeszőlőn