• Hiába találtak már 1956-ban termálvizet a Buzsák községhez tartozó Csisztapusztán, mégis 50 évet kellett várni a hivatalos gyógyvíz minősítés megszerzésére.

  • Annak idején 80 helyi lakos vett részt a gyógyhatás igazoló vizsgálatokban.

A cikk az Arcanum Újságok segítségével készült.
1956-ban olajat kerestek a nagybereki tanyavilágban, így jutottak el a Nagykanizsáról érkezett szakemberek a Buzsák községhez tartozó Csisztapusztára is. A Balaton déli partjától légvonalban 5 kilométerre található területen végül olaj helyett termálvizet találtak. A feltörő vizet egy kis árokba vezették, amit a kezdetektől fogva sokan medenceként használtak.

A környékbeliek mellett már ekkor – 1956 nyarán – megjelentek a Balatonnál nyaralók is a csisztai fürdőnél. A korabeli sajtóban pedig számos gyógyulási történetről számoltak be akkoriban. Ennek is köszönhető, hogy rohamosan nőtt a kis eldugott fürdő ismertsége, 1958-ban már 40 ezer vendéget fogadtak. A hivatalos gyógyvíz minősítésre azonban sokat kellett még várni.

Csiszta termálfürdő régen

Csisztapuszta fürdő

A 80-as és 90-es években a Somogyi Hírlap és az országos sajtó is rengeteget foglalkozott a buzsáki Csiszta Fürdővel. Ezekből kiderült, hogy alapvetően pénzügyi okokból maradt el a gyógyvíz minősítés megszerzése, illetve igazából ezt a fürdővendégek sem hiányolták különösebben. Emiatt az önkormányzat sem vállalkozott a bürokratikusnak és költségesnek tűnő folyamatra, egyedül az „elismert ásványvíz” címet szerezték meg a 80-as években.

A termálvíz megtalálását követően 50 évet kellett várni a gyógyvíz minősítést megszerzésére, ami 2006 januárjában történt meg. De miért éppen akkor?

a csiszta fürdő az 1990-es években

A megyei napilap cikkei szerint az ezredforduló tájára elégelte meg a buzsáki önkormányzat, hogy nem úgy fejlődik a fürdő, ahogy szeretnék. Ráadásul történt egy ijesztő eset is, 2002-ben olajjal szennyeződött a termálkút vize, ami miatt egy időre a fürdőt is be kellett zárni. Végül az önkormányzat nyúlt a zsebébe, és egy új, a korábbinál mélyebb termálkutat fúratott, akkori áron 70 millió forintból. Mindezt az is tetézte, hogy a fürdő bérlőjével sem voltak túlzottan elégedettek a község vezetői.

Ezért 2004 táján azt találták ki, hogy befektetőt keresnek a fürdő fejlesztéséhez. Ehhez viszont amolyan nulladik lépésnek tekintették, hogy hivatalosan is igazolják a víz gyógyhatását. Ezt a feladatot végül a buzsáki helyi lakosok vállalták magukra. Meghirdették, hogy az ízületi problémával rendelkező helyiek jelentkezhetnek gyógyvíz tesztelésre. Közülük választottak ki 80 buzsákit, akik háromhetes fürdőkúrán vehettek részt a termálfürdőben.

Szakorvosok vizsgálták meg őket a kúra előtt, majd után és hamar kiderült az, amit mindenki amúgy is évtizedek óta tudott: a csisztai termálvíz gyógyhatású. Ez 2005 tavaszán történt és azért, hogy ne legyen olyan egyszerű a történet, az akkori illetékes hivatal packázása miatt hónapokat kellett várni a hivatalos papírokra. Ez végül 2006 januárjában érkezett meg Buzsákra és azóta számít gyógyvíznek a termálvizük.

A víz gyógyhatásáról korábban itt írtunk.