• Összegyűjtöttük a 2024-ben legmagasabb árbevételt elérő fürdőüzemeltető cégeket.

  • A legnagyobb szereplő teljesen más ligában játszik, mint a többi hazai fürdővállalat.

A 10 legnagyobb hazai fürdőüzemeltető vállalat mindegyikének nőtt 2023-ról 2024-re a nettó árbevétele. Igaz, ezen belül nagy a szórás, hiszen 2,5 valamint 40 százalékos bővülésre is akad példa. Adózott eredmények terén már nem ennyire rózsás a helyzet, a legtöbb cég esetében ez tavaly a 2023-as szint alatt maradt. Ugyanakkor a Top 10-ből csak egy cég működött veszteségesen.

Fontos megemlíteni, hogy pusztán a bevételi adatok alapján nem egyszerű az egyes fürdővállalatok összevetése, mert nem mindegyiknek teljesen azonos a profilja. Itt arra érdemes gondolni, hogy egyes cégek kizárólag csak fürdőt működtetnek, másoknak van némi bevételük a szálláshelyekből is (például kempingből), egyes szereplőknek pedig a szálláshely-szolgáltatás több pénzt hoz, mint önmagában a termálfürdő.

A 10 legmagasabb árbevételű fürdőüzemeltető társaság 2024-ben:

10. Demjén Termál Fürdő Kft. – Árbevétel: 2,46 milliárd forint

A Cascade Barlang- és Élményfürdőt, a gyógyfürdőt és a kapcsolódó hotelt is működtető társaság árbevétele tavaly csak kismértékben emelkedett, de a profitjuk még így is nőtt, 792 millió forintot tett ki. Ez egyébként árbevétel-arányosan kiugróan jónak számít.

Demjén Cascade Barlangfürdő

9. Tiszaparti Termálfürdő Kft. – Árbevétel: 2,46 milliárd forint

A tiszakécskei Barack Thermal Resortot működtető Tiszaparti Termálfürdő Kft. nagyon szép, 11 százalékos bővülést produkált az elmúlt évben. Náluk egyébként a szálláshelyek és a vendéglátás több bevételt hozott, mint maga a fürdőüzemeltetés. A demjéni fürdőkomplexumot és a tiszakécskei Barack Thermal Resortot üzemeltető cégek között „célfotó” döntött. Ezer forintban ugyanis a demjéni cég tavalyi nettó árbevétele 2.455.061, a tiszakécskeié 2.455.817 forintot tett ki.

gyógymedence a tiszakécskei Barack fürdőben

8. Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. – Árbevétel: 2,97 milliárd forint

A nyíregyházi fürdőket üzemeltető, önkormányzati tulajdonú társaság tavaly majdnem 40 százalékkal növelte az árbevételét, közel jártak a hárommilliárd forintos szinthez. Az elmúlt évben az adózott eredményük 114 millió forintot tett ki.

termálmedence a nyíregyházi Parkfürdőben

7. Zalakarosi Családi-, Élmény- és Gyógyfürdő Zrt. – Árbevétel: 3,04 milliárd forint

A Zalakarosi Fürdő tavaly átlépte a lélektani hárommilliárd forintos árbevételi szintet, miután 3,2 százalékkal gyarapodtak a bevételeik. A profitjuk az elmúlt évben 184 millió forintot tett ki.

gyógykerti gyógymedence Zalakaroson

6. Sárvári Gyógyfürdő Kft. – Árbevétel: 4,02 milliárd forint

Vas vármegye két nagy fürdőkomplexuma, a Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő, valamint a Bükfürdő Thermal & Spa majdnem pontosan ugyanakkora bevételt produkált 2024-ben. Százalékosan a Sárvári Gyógyfürdő Kft. nettó árbevétele nőtt nagyobb mértékben, 5,4 százalékkal.

Sárvári Termálfürdő

5. Büki Gyógyfürdő Zrt. – Árbevétel: 4,03 milliárd forint

A bükfürdői fürdővállalat árbevétele 2,5 százalékkal emelkedett. Viszont az adózott eredményük 759 millió forintot tett ki, ami magasabb volt a sárvári fürdő profitjánál (380 millió forint).

szabadtéri gyógyvizes medence Bükfürdőn

4. Aquaticum Debrecen Kft. – Árbevétel: 5,3 milliárd forint

Jelentős növekedést tudott tavaly felmutatni a cég, hiszen 15 százalékkal emelkedett az árbevételük. Ugyanakkor 2023-hoz hasonlóan a tavalyi esztendőt is veszteséggel (mínusz 943 millió forint) zárták.

Debrecenben az Aquaticum mediterrán élményfürdő

3. Hungarospa Hajdúszoboszlói Zrt. – Árbevétel: 8,3 milliárd forint

A Budapesten kívüli fürdővállalatok között messze a Hungarospa számít a legnagyobb szereplőnek. Az elmúlt évben négy százalékkal emelkedett a nettó árbevételük.

a hajdúszoboszlói Hungarospa strandfürdője

2. Aquaworld Zrt. – Árbevétel: 10,9 milliárd forint

Az Aquaworld Resort Budapestet működtető cég 6,1 százalékos bővülést produkált az árbevétel terén. Az adózott eredményük ugyan csökkent, de még így is 1,3 milliárd forintot tett ki. Magából a fürdőből 2,26 milliárd forint, a gyógyászati- és wellness-szolgáltatásokból 655 millió forint árbevételük származott. Azaz a bevételük döntő többségét a szálloda és a vendéglátás hozta. Ettől függetlenül csak a fürdőhöz és a gyógyászathoz kapcsolódó bevételükkel is ott lennének a Top 10-ben.

Aquaworld Budapest élményfürdő

1. Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. – Árbevétel: 26,3 milliárd forint

Igazi fürdőmogulról van szó, teljesen más ligában játszanak, mint a többi hazai fürdőüzemeltető. Mindezt úgy, hogy nincs is saját szálláshelyük, ami – mint láthatjuk – jelentősen felhúzhatja egy cég árbevételét. Amennyiben összeadjuk az Aquaworld, a Hungarospa és az Aquaticum tavalyi árbevételét, akkor sem érjük el a Budapest Gyógyfürdői Zrt. szintjét.

Ráadásul piaci átlag feletti növekedést hoztak: a nettó árbevételük 15 százalékkal nőtt, az adózott eredményük terén pedig 16 százalékos a bővülés. Utóbbi 6,2 milliárd forintot tett ki.

Zsigmondy Klubkártya

Hiányzó szereplők

Egyes termálfürdőkről nincs a fentiekkel összevethető adat, pedig jó eséllyel ott lennének a Top 10-ben. Ezek közé tartozik a Hévízi Tófürdő, amit a reumakórház működtet. Bár az állam létrehozott 2023 végén egy külön céget a Tófürdő üzemeltetésére, végül a Hévíz Gyógyfürdő Zrt. nem vette át a fürdőt. (Ettől függetlenül azért tavaly csak bérköltségre elköltöttek 65,5 millió forintot.)

Szintén nincs külön adat a Hunguest-lánchoz tartozó egerszalóki Salirisről és a szegedi Napfényfürdő-Aquapolisról. Főleg az egerszalóki fürdőkomplexumnál lehetne sanszos a Top 10-es szereplés, ha külön cégben lennének.