• Három kis vasi falu fogott össze az 1960-as években, hogy termálfürdőt építsenek.

  • Az 1968 augusztusában megnyitott Borgátai Termálfürdő gyorsan népszerűvé vált, a vendégforgalma olyan gyorsan nőtt, hogy hamar szűkössé vált a kétmedencés kínálat.

A cikk az Arcanum Újságok segítségével készült.
Egy Vas megyei falu, Borgáta határában 1964-ben kőolajat kerestek, azonban végül termálvízre bukkantak. Ugyanabban az évben egyébként a kutatók hasonlóan jártak a közeli Mesteri községben is. A borgátai kutat elzárták, de nem teljesen precízen, így éjjel-nappal csörgedezett belőle a 47 Celsius-fokos termálvíz.

A Szabad Föld cikke szerint először a helyi gyerekek fedezték fel maguknak, hogy milyen kellemes játszadozni Borgáta határában, a lezárt hőforrás körül. Majd odaszoktak az idősek is. „Rájöttek, hogy a testükben bujkáló fájdalmaikat nagymértékben csillapítja a kiszivárgó meleg víz. Tóth Aladár, az egyházashetyei kovács zuhanyozóféle szerkezetet barkácsolt. Ezután még élvezetesebb lett a fürdés. A kezdetleges fürdőhöz áradó zarándoklásra felfigyeltek a hivatalos emberek is. Szóba is került a tanácsülésen, hogy fürdőt kellene létesíteni” – írta a Szabad Föld.

A termálkút nagyjából hasonló távolságra volt Borgáta központjától, valamint Egyházashetyétől és Kissomlyótól, így igazából mindhárom falu kicsit a sajátjának érezte. Adta magát az ötlet, hogy össze kellene fogni a termálvíz hasznosításának érdekében. A három község és a téeszeik létre is hozták a Borgátai Hévízhasznosítási Társulást. A fürdő építésének első kapavágásai 1967-ben kezdődtek el, közel 1,1 millió forintból és jelentős társadalmi munka révén.

Igaz, egy korabeli újságcikk szerint a társadalmi munka terén a borgátaiak tették oda magukat leginkább. Szintén a Szabad Föld írta 1968 tavaszán:
„A borgátaiaknak nem kellett a biztatás: kiásták a medence helyét, odahordták a cementet, a sódert, befásították a környéket és felépítették az első, szerény, háromfülkés vetkőzőt. Az utóbbit szépen ki is festették, hátha az autósokat odacsalogatja az országútról. Szóval, szép, szép a faluszomszédság, meg a vízihasznosító társulás is, de azért a borgátaiaktól nem lehet elvenni a fürdő tulajdonjogát. Akárhogyan is áll a dolog, igazuk van, mert ráadásul a hetyeiek és a kissomlyóiak adják ugyan a forintjaikat, de azért a munkák oroszlánrésze a borgátaiakra hárul ezután is.”

1968. augusztus 18-án, vasárnap adták át hivatalosan is a borgátai fürdőt.

a borgátai termálfürdő a 70-es években

Így írt erről a Magyar Nemzet:

Borgátai hír a Magyar Nemzetben 1968-ban

A Vas Népe napilap sokszor foglalkozott a kis kétmedencés termálfürdővel. Ebből tudható, hogy gyorsan népszerűvé vált. Így alakult az első évek vendégforgalma (fő):
1968: 3378
1969: 33 ezer
1970: 45 ezer
1971: 65 ezer

1971-ben arról írtak, hogy a vendégek 10 százaléka volt külföldi. Érdekességként megemlítették, hogy a belföldi fürdőzők közül nem is annyira a környékbeli lakosok, hanem a Veszprém megyeinek dominálnak. Különösen sok bányász kedvelte meg Borgátát. Közülük jó néhányan telket is vásároltak a termálfürdő közelében.

Borgátai Termálfürdő 1969-ben

A Vas Népe írta a fürdő második évében:
„A borgátai termálfürdőből kilépő úrkúti és ajkai bányászok jelentették ki: „jobb, mint a Hévíz…” Aztán még hozzátették: „Nekünk igazán elhihetik, mert mi már sok melegfürdőt felkerestünk ízületi bántalmaink miatt, de eddig – úgy érezzük – ez a legjobb”.

Szintén a helyi napilap írta: „A Borgátai Termálfürdő egyre növekvő népszerűsége egyrészt annak tulajdonítható, hogy kipróbált gyógyhatása van a mozgásszervi megbetegedésekre, ugyanakkor az egészséges fürdőzőnek is nagyszerű felüdülést nyújt.”

1974-ben aztán kicsit mindenkire ráijesztett a termálkút. A szezon elején ugyanis előbb csökkenni kezdett, majd néhány nap alatt elapadt a forrás. Szivattyúval ugyanakkor újra életet tudtak bele lehelni. Mint kiderült, három méternyit süllyedt a termálvízbázis vízszintje, ez okozta a problémát. A víz hőfokában és összetételében azonban szerencsére nem tapasztaltak változást. Egy akkori újságcikk szerint ez összefüggésben lehetett a bakonyi timföld-bányászattal.

Borgátai Termálfürdő bejárata az 1960-as években

Zákonyi Ferenc az 1976-ban írt útikönyvében is kitért Borgátára. Abban az évben 80 ezer vendége volt a fürdőnek, gyakorlatilag csúcsra járatódott, hiszen még mindig csak két medencéjük volt, egy 32 és egy 36 Celsius-fokos. Zákonyi szerint már nagyon megérett a fürdő bővítése. A nyitvatartása egyébként ugyanolyan volt, mint manapság, április 15-én nyitottak és október 15-én zártak. Sőt, az akkori jegyárak is ismertek: felnőtteknek 5 forint, gyerekeknek 3 forint volt egy napijegy.

A termálfürdő – már több medencével – jelenleg is működik. Nemrég, április 18-án indult náluk a strandszezon, erről itt olvashat bővebben.

Borgátai Termálfürdő