-
Országos trend, hogy egyre kevesebben veszik igénybe a fürdőgyógyászati kezeléseket. Még úgy is, hogy sok fürdőben elérhetők támogatott formában is ezek a gyógykúrák.
-
Összetett okok állnak a csökkenés mögött.
A héten Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója volt az InfoRádió Aréna című műsorának a vendége. Pár napja írtunk arról, hogy a műsorból kiderült, mikorra tervezik a Dandár Gyógyfürdő felújított fedett medenceterének az újranyitását.
Azonban a beszélgetés során szóba került egy másik érdekes téma is. Méghozzá az, hogy az egészségbiztosító által is támogatott fürdőgyógyászati kezeléseket egyre kevesebben veszik igénybe. Ez országos trend, de Szűts Ildikó megemlítette ennek kapcsán a saját adataikat is. Náluk 2000 és 2005 között a társaság éves bevételének 30-40 százalékát adta a gyógyászati tevékenység. Ma ez mindössze 5 százalékot tesz ki.
Ennek kapcsán sokszor az alacsony tb-támogatást okolják. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ugyanis 2012 óta nem emelte a fürdőkezelésekhez biztosított támogatásokat, így a vendégeknek egyre magasabb összegű önrészt kell fizetniük. (Csak példaként: egy országos minősítésű fürdő 274 forint NEAK-támogatást kap egy-egy gyógyvizes medencefürdőhöz).
Szűts Ildikó azonban alapvetően mással magyarázta a gyógyászat igénybevételének a csökkenését. Szerinte emögött több ok áll. Egyrészt kiöregedőben van az a korosztály, amelynek tagjai előszeretettel igénybe veszik ezeket a kezeléseket. A fiatalabbak nem használják, talán nem is tudnak róla, pedig akár megelőzésre is alkalmasak lehetnek. Jellemző az is, hogy nagyon sok beteg akkor fordul a fürdőgyógyászathoz, amikor már nagy a baj, nem a kezdeti, enyhébb tünetek megjelenésekor.
Szűts Ildikó az okok között említette azt is, hogy egyre kevesebb a reumatológus szakorvos. Ezen belül nagyon kevés a fiatal reumatológus. Más területen dolgozó szakorvosok pedig nem igazán ismerik a fürdőkezeléseket és emiatt nem is nagyon ajánlják a betegeiknek.
Tavaly egyébként a fővárosi fürdővállalat létesítményeiben 196 ezren vettek igénybe gyógyászati szolgáltatást. Az idei évre vonatkozóan csökkenő, 180 ezres vendégszámmal számolnak. (Itt arról olvashat, hogy a kezelések terén melyik a legkedveltebb budapesti fürdő).
Számos egyéb kérdés is szóba került a budapesti fürdők kapcsán. A teljes beszélgetést itt tudják megnézni: