-
Hol található a legtöbb gyógyvíz Magyarországon? Melyik vármegyében, városban, községben?
-
Megnéztük, és bizony akadnak közöttük érdekességek.
Magyarország kifejezetten gazdag hivatalosan is elismert gyógyvizekben, de ezek földrajzi eloszlása nem egyenletes. Vannak olyan területek, ahol szinte egymást érik a gyógyhatású források, máshol viszont csak elvétve találni egyet-egyet.
A hazai gyógyvizek túlnyomó többségét fürdőkben hasznosítják, de akadnak olyanok is, amelyek ivókúrára alkalmasak, sőt olyan is van, amit mindkét célra felhasználnak. Érdekes adat, hogy a hivatalos nyilvántartásban több olyan gyógyvíz is szerepel, amelyeket jelenleg nem használnak ki. Például a sárvári Rábasömjén városrészben található, ásványianyagokban rendkívül gazdag forrást már évtizedek óta nem hasznosítják, pedig egykor innen származott a híres Sárvári Termálkristály.
És akkor nézzük: melyik vármegye számít jelenleg a hazai gyógyvíz-nagyhatalomnak? Ebben a kategóriában jelenleg döntetlen az állás: Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is 27-27 minősített gyógyvíz található. Hajdú-Bihar megyében Debrecen és Hajdúszoboszló (lenti kép) emelkedik ki: mindkét településen 6-6 gyógyvizes kutat tartanak nyilván.
Jász-Nagykun-Szolnok kapcsán érdemes megjegyezni, hogy itt messze nem minden termálvíznek van gyógyvíz-minősítése – például a jászsági termálfürdők közül is csak az egyiknek van ilyen besorolása. Ennek nem feltétlenül az az oka, hogy ne lennének hatásosak, inkább az, hogy a fürdők üzemeltetői valamilyen okból nem kezdeményezték a minősítési folyamatot. Vagyis ebben a térségben még bőven van kiaknázatlan lehetőség. A megyén belül a legtöbb gyógyvizet adó kút Berekfürdőn (lenti kép), Szolnokon és Tiszajenőn található – mindhárom településen 4-4-4 darab.
Amennyiben városok szerint nézzük, akkor a legtöbb gyógyvízzel Budapest büszkélkedhet, 27 gyógyvíz szerepel a nyilvántartásban, tehát ugyanannyi, mint Hajdú-Biharban és Jász-Nagykun-Szolnokban. A fővárosban szinte minden ismert fürdő rendelkezik saját gyógyvízzel, némelyik több forrással is. Legutóbb 2023-ban bővült a lista, amikor a V.30 Belvárosi Sportközpont termálkútjának vize kapta meg a gyógyvíz minősítést.
Budapesten számos olyan gyógyvíz is található, amelyek nem fürdésre, hanem ivókúrára használhatók – például a Ferenc József- és a Hunyadi János-forrás is ilyen. Emellett a nyilvántartásban több kihasználatlan gyógyvíz is szerepel, például a pesterzsébeti jódos-sós víz, illetve a Rácz fürdő kénes vize.
Budapesten kívüli városok közül a legtöbb gyógyvizet Hévíz mondhatja magáénak, összesen kilenc forrással. Őket követi Sárvár és Nyíregyháza, ahol egyaránt nyolc-nyolc gyógyvizet tartanak nyilván.
A „legtöbb gyógyvízzel rendelkező község” címet pedig az Eger közelében fekvő Demjén érdemli ki, ahol öt gyógyvizes kút található – ezek közül a legrégebbi 2008-ban, a legfrissebb pedig 2020-ban kapta meg a hivatalos minősítést.
Az egyik dunántúli városban igazán különleges gyógyvíz található. Itt olvashat róla bővebben.