• Egy egészen különleges meleg vizű tavat fedeztek fel cseh kutatók Albánia déli részén.

  • Az expedíciót finanszírozó alapítvány után a Neuron nevet kapta a termáltó.

Monika Vondráková, a kutatást támogató Neuron alapítvány igazgatója elmondta, hogy az Atmos barlangrendszerben található termálvizes tó 138,3 méter hosszú, 42 méter széles és a mérések szerint 83.350 hektoliter vizet tartalmaz. A cseh kutatók azt állítják, hogy nagy valószínűséggel ez az egyik legnagyobb termálvizes földalatti tó a világon.

A kiterjedt földalatti barlangrendszert, amelybe az Atmos mellett a Sulfur, Breska és a Kobyla barlang is tartozik már 2021-ben felfedezték, de átkutatása anyagi támogatások hiánya miatt évekig elhúzódott. A barlangrendszer részletes feltérképezését csak a tavalyi évben sikerült befejezni, amikor a 18 tagú kutatócsoport a Neuron alapítvány segítségével beszerezhette az összes szükséges műszert és elvégezhette a munkát.

Az eddig ismeretlen barlangrendszer az albán-görög határhoz közeli hegységben található. A földalatti termálvizekhez egy sziklás szakadék több mint száz méter mély üregéből kiáramló pára vezette el a kutatókat, amelyet drónfelvételeken vettek észre. Ezt a szakadékot Atmosnak nevezték el, és amikor sikerült leereszkedniük a barlangba, ott több meleg vizes forrást találtak, amelyek vizei később egy patakban egyesültek. A patak folyását követve akadtak rá egy nagy földalatti barlangban magára a tóra.

(MTI)

Neuron termáltó Albánia

Neuron termáltó

Neuron termáltó

Neuron termáltó

Itt az expedíció videóját is megnézheti:

Itt pedig egy mesterséges termáltóról olvashat, amit a magyar határ közelében alakítanak ki.