• Január elsejétől jelentősen emelkedett Szlovákiában a fürdőbelépők áfája.

  • Emiatt több népszerű termálfürdő már árat is emelt, bár elmondásuk szerint a teljes költségnövekedésüket nem tudják áthárítani a vendégekre. Illetve van egy kiskapu is.

Szlovákiában januártól a fürdőbelépők kikerültek a 10 százalékos áfakulcs alól, s immár 23 százalékos forgalmi adó terheli a belépőjegyeket. Több ismert fürdő emiatt kénytelen volt árat emelni – írja a Napunk. „Az energiaárak, a bérek és egyéb költségek növekedését be kellett építenünk az árainkba” – magyarázta a Napunk megkeresésére Németh Lívia, a párkányi Vadas Termálfürdő marketingvezetője, náluk átlagosan 15 százalékos áremelést.

A Napiunk gyűjtése szerint a dunaszerdahelyi Thermalpark januártól 7-15 százalékkal emelte a belépőjegyek árát. A legnépszerűbb hétvégi felnőtt napijegy ára 16 euróról 17,5 euróra nőtt. Nagymegyeren (Thermal Corvinus fürdő) 13 százalékos áremelést vezettek be. A bellegszencsei (Podhajská) termálfürdő a legkeresettebb, egyórás felnőtt belépő árát 7 euróról 8 euróra emelte. A poprádi AquaCityben átlagosan 7 százalékkal, azaz 1-2 euróval drágultak a belépőjegyek.

A fürdők vezetői szerint nem építették be teljesen a költségnövekedést az árakba. Attól tartanak ugyanis, hogy ezzel a fürdőzés olyan luxussá válna, amit az emberek már nem, vagy csak ritkábban engedhetnek meg maguknak – ami végül még alacsonyabb bevételekhez vezetne.

„A vendégek eldönthetik, hogy eljönnek-e. Végső soron ez akár bevételkiesést is eredményezhet” – magyarázza Somogyi Gábor, a dunaszerdahelyi Thermalpark igazgatója. Hasonló megfontolások vezérlik Bellegszencsét is. „Kenyeret és tejet muszáj venni, de fürdőbe nem kötelező járni” – mondja Dominika Poláková, a bellegszencsei fürdő igazgatója.

Részben ezért sem emelték a bellegszencsei fürdőben a gyermekjegyek, az egész napos belépők és a szaunahasználat díját, amelyeknél az áfa 20-ról 23 százalékra nőtt. Csak a rövid időtartamra szóló jegyeknél és a mozgáskorlátozottak belépőinél vezettek be áremelést.

Bellegszencse termálfürdő Szlovákia

Somogyi Gábor szerint optimális esetben 15–20 százalékos áremelésre lenne szükség. Csak a személyi jellegű kiadások 10 százalékkal nőttek a dunaszerdahelyi létesítményben. Ez főként a magasabb minimálbérnek köszönhető, amihez kapcsolódnak az ünnepnapi és hétvégi pótlékok is – amikor egyébként a fürdők a leglátogatottabbak.

tófürdő a dunaszerdahelyi Thermalpark fürdőben

Nagymegyeren idén 13–18 százalék közötti költségnövekedésre számítanak. „Még nem látjuk, hogy a tranzakciós adó milyen hatással lesz a költségeinkre” – fejti ki Šušík Roland, a helyi fürdő igazgatója. Šušík bízik abban, hogy a 13 százalék alatti áremelés mellett megtarthatják vendégkörüket, sőt, új látogatókat is bevonzhatnak. Költségcsökkentési céllal az online jegyvásárlást ösztönzik: az interneten vett háromórás jegy ára 11,5 euróról csupán 12,5 euróra emelkedett.

Thermal Corvinus termálmedence

Van azért egy kiskapu is, amit azok a fürdőkomplexumok tudnak kihasználni, amelyek szálláshellyel is rendelkeznek. A szállás áfája ugyanis az előző évi 10 százalékról 5 százalékra csökkent, és ez az alacsonyabb kulcs alkalmazható a fürdőzést vagy szaunázást is magában foglaló teljes üdülési csomagokra is.

A Gyulai Várfürdőt érintő fejlesztésekről itt olvashat.