• Bár ők sem így tervezték, de az országban az elsők között alakítják át szűrő-forgató rendszerűvé a gyógymedencéjüket.

  • Kiderült az is, hogy mikorra készülhet el a medence.

Bővítik és korszerűsítik a nyírbátori Sárkány Wellness és Gyógyfürdőt, ennek során – többek között – játszóházat alakítanak ki és átépítik a kültéri gyógymedencét. Utóbbi felújításának a tavasszal már neki is kezdtek, utána viszont hónapokon át nem zajlottak munkálatok a medencénél.

Ennek a furcsaságnak világította meg a hátterét Máté Antal, Nyírbátor polgármestere, a város október 30-i képviselő-testületi ülésén. Ebből kiderült, hogy tulajdonképpen egyedülálló lesz a medence az országban, azonban ez egyelőre több fejtörést okozott nekik, mint örömet.

A polgármester elmondása szerint, miután belevágtak a beruházásba, megváltozott a jogszabály. Ennek értelmében a töltő-ürítő rendszerű gyógymedencéket két éven belül vízforgatóssá kell alakítani. (Csak külön engedéllyel lehet megtartani a régi technológiájú medencéket). A korábbi egy egyszerűbb rendszer volt, hajnalban teletöltötték a medencét, majd napközben pótvizet adagoltak hozzá, vegyszeres tisztítás nem történt.

Máté Antal szerint tavasszal azzal szembesültek, hogy vagy az eredeti tervek szerint építik át a már szétvert medencét, amit viszont két év múlva újra szét kell verni, vagy már igazodnak az új szabályhoz. Nyilván az utóbbi mellett döntöttek. (Lenti képen a gyógymedence még az átépítés előtt).

A nyírbátori Sárkány Gyógyfürdő

Ehhez azonban teljesen újra kellett terveztetniük a medencét. Ráadásul a nem gyógyvizes medencéknél hiába használják már régóta a vízforgatós rendszert, a gyógyvizes medencék kapcsán még rengeteg a nyitott kérdés. A polgármester elmondása szerint sokszor szembesültek azzal, hogy a kérdéseikre a hatóság sem tudott mit mondani, mivel más még nem kért ilyen medence építésére engedélyt.

A dilemmák közé tartozik, hogy mennyi pótvizet kell adagolniuk az új rendszerű medencéhez, vagy éppen mennyi és milyen vegyszert kell használni? „Az országban mi vagyunk az elsők, akiknek ezt végig kell csinálni” – említette a polgármester. Bár hozzátette azt is, hogy ennek a megoldásnak a kétségtelen előnye az lesz, hogy jóval kevesebb vizet igényel.

A képviselő-testületi ülésen egyébként az is kiderült, hogy jövő év elején, egészen pontosan január-február táján készülhet el a medence felújítása.

Annak idején egyébként megkérdeztük az illetékes hatóságot az új gyógymedencés szabályról. Itt olvashatnak arról, hogy ennek a bevezetését mi indokolta.