-
A kénes gyógyvizekben történő fürdőzés jótékony hatásai még hetek múlva is érezhetők, mivel a kén egy része a bőrben raktározódik.
-
Ezt követően fokozatosan szívódik fel, így hosszabb távon is pozitívan hat a szervezetre.
Magyarországon számos gyógyfürdő vizében jelentős mennyiségű kén található, ezeket a gyógyvizeket a jellegzetes illatukról könnyen fel lehet ismerni. A kénes víz gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és porcerősítő hatású, emellett segíti a bőrbetegségek kezelését és gyorsítja a sebgyógyulást.
A kén könnyen bejut a szervezetbe, akár belélegzéssel, akár a bőrön keresztül. Kevesen tudják azonban, hogy a bőr képes tárolni a ként, amely onnan folyamatosan felszívódik. Ezért egy kénes fürdőkúra hatása elnyújtva, később is érvényesül.
Korábban bizonytalan volt, hogy a gyógyvizek hatóanyagai ténylegesen felszívódnak-e a bőrön át. Az 1950-es években végzett radioaktív izotópos vizsgálatok igazolták ezt, kimutatva, hogy a radioaktív vízben való fürdés után már tíz percen belül megjelennek az izotópok a vizeletben. Dr. Schulhof Ödön 1959-es tanulmánya külön foglalkozott a kénes vizek hatásaival.
Először úgy vélték, hogy a szulfátionok nem szívódnak fel a bőrön át, de a vizsgálatok ezt megcáfolták. A kénes fürdőzés után a bőr nagy mennyiségű ként tárol, amely napokon keresztül folyamatosan felszívódik. Olyannyira, hogy Dr. Schulhof kutatásai szerint a később felszívódó kénmennyiség többszöröse lehet az azonnal felszívódónak.
Kutatások kimutatták, hogy a kén felszívódása és tárolása különösen hatékony ásványi anyagokban gazdag gyógyvizek esetében. Ez belsőleges alkalmazásnál, például ivókúráknál is igaz, amikor a bevitt kén egy része hetekig megmarad a szervezetben.
Egy 1981-es müncheni balneológiai kutatás hasonló eredményeket hozott. Megállapították, hogy az emberi bőr különböző módon engedi át a gyógyvizek összetevőit. Míg a szulfidionok gyorsan felszívódnak, a szulfátionok lassabban. Kiderült, hogy ez annak köszönhető, hogy a bőr „spájzolja” a szulfátionokat. A német kutatók arra jutottak, hogy a bőr szelektív szűrőként működik. Hasonló raktározás jellemző például a káliumra és a kalciumra is, amelyekből szintén több tárolódik, mint amennyi azonnal felszívódik.
További információt a magyarországi kénes gyógyfürdőkről itt találhat.
Illusztráció: Hévízi Tófürdő