-
A termálvizes fürdőzés során nemcsak a vízben található ásványi anyagok, hanem a víz hőmérséklete is számos kedvező hatással bír.
-
Segíthet például a jó kondíció megőrzésében, kedvező a keringésre, és van még néhány előnyös tulajdonsága.
Gyakran hallhatunk arról, hogy a különböző termálvizekben lévő ásványi anyagok pozitív hatással lehetnek az emberi szervezetre. Például a jellegzetes illatú kénes gyógyvizek fő hatóanyaga a bőrön keresztül vagy belélegezve, a tüdőn át jut a szervezetbe, ahol kedvező hatást fejt ki. (Erről itt olvashat bővebben).
Érdemes azonban tudni, hogy a termálvizek esetében már önmagában a víz hőmérséklete is pozitív tulajdonságokkal rendelkezik. A túl meleg víz használatával ugyan ajánlott óvatosnak lenni, de a kellemes, 36-37 °C körüli termálvíz fájdalomcsillapító, görcsoldó, lazító, és feszültségoldó hatást fejt ki. Ezen felül a víz felhajtóereje és hőmérséklete megkönnyíti a merev ízületek átmozgatását is.
A meleg vízben történő fürdőzés során változik a szervezet vérelosztódása, ami előnyösen hat a keringésre. Már az is sokat számít, hogy a szervezetnek alkalmazkodnia kell a hőhatáshoz, ami hozzájárul a jó kondíció megőrzéséhez, márpedig ez kulcsfontosságú a betegségek megelőzésében és leküzdésében.
Nyilván fontos kerülni a szélsőséges helyzeteket, hiszen mind a túl hideg, mind a túl meleg víz megterhelheti a szervezetet – erre különösen az idősebbeknek érdemes figyelni. Ezen felül bizonyos esetekben kifejezetten ellenjavallt a meleg vizes fürdőzés. Ide tartoznak – a teljesség igénye nélkül – a lázas állapotok, az aktív gyulladásos betegségek, beleértve az ízületi vagy emésztőrendszeri gyulladásokat is. Nem ajánlott a meleg vizes fürdőzés keringési elégtelenséggel járó szívbetegségek, kezeletlen magas vérnyomás, gyakori asztmás-, epe- és veserohamok esetén, valamint szívinfarktust és agyvérzést követően fél éven belül.
Illusztráció: Egri Termálfürdő