-
Optimális esetben a gyógyfürdős kúráknak két vagy három hétig kellene tartaniuk.
-
Orvosi kutatások során megnézték, hogy mi történik akkor, ha valaki csak heti egy vagy két alkalommal tud részt venni gyógyvizes fürdőzésen. Vajon akkor is érvényesül a kedvező hatás?
A fürdőkúrák és gyógyvizek hatékonyságát vizsgáló kutatások általában megszakítás nélkül két-három hétig tartanak. Ez lenne az ideális időtartam, de a valóságban sokaknak nehézséget jelent ennyire hosszú kúrát végigcsinálni. Az ilyen kúrák rendkívül időigényesek és jelentős költségekkel járnak, amit sokan nem engedhetnek meg maguknak.
A gyógyvizes kezelésekkel foglalkozó szakemberek is tisztában vannak a realitásoknak, ezért két izraeli balneológiai kutatás is foglalkozott ezzel a problémával. Az egymástól függetlenül végzett vizsgálatok során arra keresték a választ, hogy van-e hatása heti egy vagy két fürdőkezelésnek? Mindkét kutatásba térdízületi porckopásban szenvedő betegeket vontak be.
Az egyik kutatásban a résztvevőket két csoportra osztották. Az egyik csoport hat héten keresztül hetente egyszer vett részt gyógyvizes fürdőzésen, míg a másik csoport nem kapott kezelést. Az állapotukat a kúra előtt, a negyedik és hatodik héten, valamint négy héttel a kúra befejezése után értékelték. A gyógyfürdőzésen részt vevő csoport állapota már a kúra elején javulni kezdett, és ez a javulás a kezelés befejezése utáni negyedik héten is fennmaradt. Ezzel szemben a kontrollcsoport állapota nem változott.
A második kutatás hasonló volt, de csavartak egyet a módszertanon. Itt a betegek heti két alkalommal, hétfőn és szerdán vettek részt a gyógyvizes fürdőzésen, míg a kontrollcsoport tagjai melegített jacuzziban pihenhettek. Bár a jacuzzit használó csoportnál is tapasztalták az állapot javulását, de a gyógyvizes kezelésben részesülő betegeknél a javulás mértéke sokkal kifejezettebb volt, és sokuknál még hat hónappal a kúra befejezése után is érzékelhető maradt.
A kutatók arra figyelmeztettek, hogy további vizsgálatokra van szükség, mivel ezek a felmérések viszonylag kevés résztvevő bevonásával zajlottak. Ezenkívül érdemes lenne egy külön tanulmányt készíteni, amely összehasonlítja az egymást követő hosszabb fürdőkúrák és a „szakaszos”, azaz heti egy-két napos kezelések hatékonyságát.
Ide kattintva a Közép-Dunántúl legrégebbi gyógyvizéről olvashat.