-
Már régóta ismert, hogy sok termál- és gyógyvíz hatékony lehet bizonyos bőrbetegségek kezelésében.
-
Egy kutatás során vizsgálták, hogy mi állhat a jótékony hatások hátterében.
Olasz orvosok egy érdekes tanulmányt készítettek a termálvizek krónikus bőrbetegségekre gyakorolt hatásáról. Összegezték a meglévő kutatások eredményeit, ennek során nem egy-egy konkrét termálvíz hatásait vizsgálták, hanem átfogóan tekintették át a témát.
Abból indultak ki, hogy világszerte hosszú ideje alkalmazzák a termálvizeket bizonyos bőrproblémák kezelésére, önállóan vagy gyógyszeres terápiák kiegészítéseként. Emellett a kozmetikai ipar is széles körben használja őket. A termálvizes kezelések egyik nagy előnye, hogy általában nem járnak kellemetlen mellékhatásokkal.
Számos tanulmány kimutatta, hogy a termálvizes kezelések elősegítik a bőr regenerálódását és hatékonyak bizonyos bőrbetegségek kezelésében. A sikeresen kezelt betegségek közé tartozik többek között a pikkelysömör, az atópiás dermatitisz, a seborrheás dermatitisz, a viszketés, a rosacea és a lichen ruber planus.
Azonban még nem teljesen tisztázott, hogy miért ennyire jók a fürdőkúrák. Viszont három fontos területet azonosítottak, amelyek jelentős szerepet játszhatnak a kedvező hatásokban.
Kémiai-fizikai tulajdonságok: A termálvizek hője értágulatot okoz és fokozza a vérkeringést. A hőstimuláció javítja a kollagénben gazdag szövetek rugalmasságát, és rövid távú hőhatásra a bőr opioid peptideket szabadít fel, ami csökkenti a fájdalomérzetet. Az ásványi anyagok – különösen a magas sótartalmúak és a kénes vizek – segítik a bőr regenerációját és gyulladáscsökkentő hatásúak.
Immunológiai hatások: A termálvizek gyulladáscsökkentő és immunmoduláló hatással bírnak. Egyes ásványi anyagok, mint például a kén, a mangán, a magnézium és a cink, pozitív hatást gyakorolnak a bőr immunfolyamataira, erősítik a bőrgátat és gyorsítják a regenerálódást.
Mikrobiológiai hatások: A termálvizekben található egyes mikrobák terápiás hatással lehetnek. Például az Aquaphilus dolomiae baktérium gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatású. A bőr mikrobiomjának változása bizonyos betegségek, például az atópiás dermatitisz és pikkelysömör esetén is fontos szerepet játszik.
Összességében a termálvizek gyógyhatása a kémiai, fizikai, immunológiai és mikrobiológiai tényezők együttesének köszönhető. További kutatásokra van azonban szükség annak pontos megértéséhez, hogy egyes termálvizek miért leghatékonyabbak a bőrbetegségek kezelésében.
Illusztráció: a parajdi wellness center
Ide kattintva olyan gyógyfürdőkről olvashat, ahol kedvező áron kínálnak fürdőgyógyászati csomagokat.