• A vízben végzett torna csökkenti a fájdalmat, javítja a mozgástartományt és növeli az izomerőt a nyiroködémával küzdő betegeknél.

  • Egy olasz orvosi kutatásban jutottak erre az eredményre. Mutatunk konkrét gyakorlatokat is.

Nyiroködéma a nyirokkeringés elsődleges vagy másodlagos zavara miatt kialakuló vizenyőt, duzzanatot jelenti. Mindig csak egy adott testrészre korlátozódik, soha nem érinti az egész testet. Lehet veleszületett (elsődleges) vagy egy betegség következtében kialakuló (másodlagos).

A nyiroködéma legjelentősebb tünete a duzzanat, amely kezdetben még reagál vízhajtásra, de később a hagyományos kezelések hatástalanná válnak. Egyébként általában a végtagokon jelenik meg a duzzanat. Magyarországon becslések szerint 800 ezer ember érintett, de egyesek szerint ez az adat alulbecsült.

Egy olasz kutatásban a vízben végzett tornagyakorlatok hatását vizsgálták a felső és alsó végtagok nyiroködémájára. Ehhez a 2000 és 2021 közötti időszakban elvégzett 88 kutatás közül nyolc randomizált, kontrollált vizsgálat és egy klinikai tanulmány eredményeit tekintették át alaposabban.

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy nyiroködéma esetén a vízben végzett testmozgás hogyan hat a fájdalomra, a végtagok funkciójára és az életminőségre.

Az eredmények kedvezőek voltak: a betegek mozgástartománya és a végtagjaik ereje javult, a fájdalmaik csökkentek, és néhány vizsgálat a duzzanat csökkenéséről is beszámolt. Mellékhatásokat egyik tanulmány sem említett. A vízben végzett testmozgásnak tehát lehet szerepe a nyiroködéma kezelésében, de további vizsgálatok szükségesek a testmozgás pontos módszereinek meghatározásához.

A lenti videóban példákat láthatnak nyiroködémások számára ajánlott egyszerű vízi torna gyakorlatokra.