• Japán kutatók egy régóta ismert népi gyógymód esetében vizsgálták meg, hogy milyen hatással van az alvásra.

  • A kutatási eredmények teljes egészében megfeleltek az előzetes várakozásoknak.

Mivel a pihentető alvás alapvető fontosságú az egészség megőrzéséhez, aggasztó, hogy világszerte rengetegen küzdenek alvásproblémákkal. Ez adta az ötletet ahhoz a kutatáshoz, amelynek eredményeit japán orvosok néhány évvel ezelőtt tették közzé.

A vizsgálat célja az volt, hogy kiderüljön, a teljes testes, meleg vizes fürdőzés milyen hatással van az alvásra, ha a vízhez szódabikarbónát (nátrium-hidrogén-karbonátot) adnak. A kutatásba negyven főt vontak be, akiket három csoportra osztottak. Az egyik csoport tagjai zuhanyoztak, a másik sima csapvízben fürödtek, míg a harmadik szódabikarbónás vízben vett fürdőt. Mindannyian esténként tíz percig áztatták magukat, és a kísérlet egy héten keresztül zajlott.

A kutatók több tényezőt is elemeztek, például a teljes alvásidőt, valamint a nyál alfa-amiláz koncentrációját, amely a szimpatikus idegrendszer aktivitását jelzi és stressz hatására megemelkedik.

Az eredmények szerint a szódabikarbónás vízben fürdőzők jobban aludtak, mint a másik két csoport tagjai: gyorsabban elaludtak, ritkábban ébredtek fel, és hosszabb ideig pihentek. Emellett a nyál alfa-amiláz szintjük is jelentősen alacsonyabb volt, ami a stressz csökkenésére utal.

termálvizes medence

A kutatók ugyanakkor kiemelték, hogy további vizsgálatokra van szükség a biztos következtetések levonásához. A kísérletet ugyanis egészséges, alvászavarokkal nem küzdő személyeken végezték, ezért fontos lenne hasonló teszteket elvégezni alvásproblémákkal küzdők körében is. Emellett hosszabb időtartamú és nagyobb létszámú kutatásokra is szükség lenne.

Érdekesség, hogy a szódabikarbónás fürdőt a magyar népi gyógyászat is régóta alkalmazza, főként bőrproblémák kezelésére. Hagyományosan három-négy evőkanálnyi szódabikarbóna feloldását ajánlják egy kádnyi vízhez.

Egyes hazai termálfürdők vize is segíthet alvásproblémák esetén. Erről itt olvashat bővebben.