• Termálvizes vagy gyógyvizes fürdőzés során előfordulhat, hogy csalánkiütések jelennek meg a bőrön, ami igencsak kellemetlenné teheti a pihenést.

  • De vajon honnan tudhatjuk, hogy valóban a víz okozza a problémát, és mit tehetünk a tünetek enyhítésére?

Mi is az a csalánkiütés? A csalánkiütés a bőr felső rétegén jelentkező duzzanat, pirosság és viszketés, amely kinézetében a csaláncsípéshez hasonlít – innen származik az elnevezése. Egy kellemesnek ígérkező üdülést komolyan beárnyékolhat, ha például egy gyógyvizes üdülőhelyen felvetődik, hogy a csalánkiütést az ottani gyógyvíz okozza.

Mi okozhatja a kiütéseket? Bár a gyógyvizek jótékony hatásairól ismertek, egyes összetevőik, – különösen a kén és a jód – érzékenységet válthatnak ki bizonyos embereknél. Emellett más tényezők, mint nyáron a meleg, a napfény, vagy természetes vizek esetén az algák jelenléte is hozzájárulhatnak a bőrreakciók kialakulásához. Talán furcsán hangzik, de egyes ritka esetekben maga a víz is okozhat allergiás reakciót (vízallergia). Ezt azonban valószínűleg nem egy gyógyvizes üdülés során veszi észre az érintett, hiszen ilyen esetekben akár a zuhanyzás vagy az izzadás is kiválthatja a kiütéseket.

Hogyan derítsük ki az okot? Ha gyanítjuk, hogy a gyógyvíz okozza a problémát, érdemes összehasonlítani az adott fürdő különböző medencéinek használata után jelentkező reakciókat. Sok fürdőben ugyanis nem minden medencét töltenek gyógyvízzel, vagy nem ugyanaz a gyógyvíz található mindegyikben. Így próbálgathatjuk, hogy pontosan melyik víz váltja ki a tüneteket. Az is hasznos lehet, ha megnézzük a víz összetételét, hiszen az érzékenység gyakran köthető egy konkrét anyaghoz, például az említett kénhez, jódhoz.

Mit tehetünk a tünetek enyhítéséért? Amikor már megjelentek a csalánkiütések, gyors enyhülést hozhatnak az antihisztamin-tartalmú készítmények, mint a tabletták vagy krémek (például Fenistil gél), amelyek többsége vény nélkül is elérhető a patikákban.

Egerszalóki termálmedence a magasból

Fontos, hogy a problémát ne hagyjuk figyelmen kívül, és szükség esetén forduljunk orvoshoz, különösen, ha a tünetek rendszeresen visszatérnek.

Ide kattintva megtudhatja, hogy melyik magyarországi megyében van a legtöbb gyógyvíz.