• Öt medencével és minősített gyógyvízzel rendelkezik az Albertirsai Strandfürdő.

  • Kiderült, hogy a szabadtéri medencés, szezonálisan üzemelő fürdő idei nyitása hatalmas beruházást igényelne.

A Pest vármegyei Albertirsán 1986 óta működik egy termálstrand, amelynek a vize 1990-ben gyógyvíz minősítést is kapott. Amúgy egész jó vízről van szó, az albertirsai gyógyvíz ugyanis mozgásszervi betegségek, egyes nőgyógyászati problémák esetén lehet hatásos, ezen felül segíti a műtétek utáni felépülést.

A szezonálisan – a nyári idényben – működő fürdő tulajdonosa az önkormányzat, de 2004 és 2014 között külső vállalkozók működtették a fürdőt, 2015 óta pedig a tulajdonos önkormányzat üzemelteti a strandot. Két éve majdnem visszatértek a bérbeadásos konstrukcióhoz, de végül a település kezelésében maradt a fürdő. Ami egyébként 2024-ben május 31-én nyitott és szeptember 8-ig tartott a szezonja.

A helyi lap, az Albertirsai Híradó januári számában részletes cikkben foglalkoztak a fürdő – mint kiderült, nem túl rózsás – helyzetével. „Az Albertirsai Strandfürdő jelenlegi állapotáról és az elmúlt hónapokban tapasztalható kihívásokról” című cikkben több oldalon át sorolták a felmerült problémákat.

2024-ben 18 millió forint veszteséggel üzemelt a strandfürdő, de igazából ez tűnik a legkisebb problémának. A cikk szerint tavaly ősszel felmérték a fürdő állapotát és több hibát is találtak.

Ezek közé tartozik, hogy a hideg vizes kút meghibásodott. A javítása 11 millió forintba kerülne, amennyiben új kutat kell fúrni, akkor arra már 45 millió forintot kellene költeni. A strand csőhálózata rendkívül elöregedett. Az úszómedence szivárog. Cserélni kell a medencék működtetését biztosító elektromos vezérlést. Valamint rengeteg apróbb javítási, karbantartási munka is szükséges.

S ha mindez nem lenne elég: a fürdők üzemeltetését szabályozó új rendelet – költséges – többletfeladatokat ír elő, például a vízminőségre vonatkozóan. A legnagyobb kihívásnak pedig az ígérkezik, hogy 2026-ban minden medencét vízforgató rendszerűvé kellene alakítani. Magyarán, az összes medencét fel kellene majd újítani.

Albertirsai termálfürdő

„A strandfürdő egyrészt azért tudott eddig működni, mert a jogszabályi környezet megengedőbb volt. Másrészt a meglévő infrastruktúra a műszaki fejlesztések, karbantartások hiánya miatt eddig tudott kitartani” – írják.

A strandnyitás költségei összességében elérhetik a 100 millió forintot is. Ráadásul időigényesek az elvégzendő feladatok, így belenyúlhatnak a nyári szezonba. Szintén probléma, hogy más beruházásoktól veszik/vennék el a forrást. A 2026-ban szükségessé váló fejlesztések költsége pedig biztosan meghaladja az egymilliárd forintot.

A cikk azzal zárul, hogy az évek óta lélegeztetőgépen tartott strandfürdő kérdésében egyet hátra kellene lépni. „Felülvizsgálni a jelenlegi működési modelljét, és egy olyan irányba elindulni, amely hosszú távon tudja rendezni a helyzetét”.

Gyógymedence az albertirsai termálfürdőben

Az aktuális éjszakai fürdőzésekről itt olvashat.