-
Van-e fájdalomcsökkentő hatása a gyógyvizes fürdőzésnek, ha különféle kezelésekkel kombinálják?
-
Erre a kérdésre keresték a választ egy kutatás során, amely a fürdőkúrák szív- és érrendszeri betegségekre gyakorolt hatását is vizsgálta.
Egy orvosi kutatás során azt vizsgálták, hogy milyen eredménnyel jár a gyógyvizes fürdőzés és a fizikoterápia együttes alkalmazása különböző krónikus betegségeknél. A tanulmányba 472 beteget vontak be, akik átlagosan 53 évesek voltak, 58 százalékban nők, 42 százalékban férfiak. A résztvevők többsége reumatológiai, neurológiai, valamint keringési rendszerhez kapcsolódó problémákkal küzdött, sokaknak pedig egyszerre több betegségük is volt.
A vizsgálatot és a kezeléseket mindenkinél ugyanabban a gyógyfürdőben végezték, a fürdőkúra három hetet vett igénybe. A páciensek naponta kétszer részesültek gyógyvizes medencefürdőben: az első héten alkalmanként 20 percig tartott a kezelés, majd ezt a második héttől kezdve 30 percre növelték. A fürdőzés mellett egyéni igényekre szabott elektroterápiás kezeléseket, masszázst, ultrahangos eljárásokat és vízi tornát is alkalmaztak.
A résztvevők állapotát a kúra előtt, annak folyamán, valamint a kezelés végén is megvizsgálták. A páciensek körében egyébként a leggyakoribb diagnózis az ízületi gyulladás volt.
A program befejeztével a betegek több mint 80 százalékánál egyértelmű fájdalomcsökkenést tapasztaltak. A leglátványosabb eredményeket a csípő- és térdízületi porckopásban szenvedőknél mérték az induló állapothoz képest. Az adatok alapján nem mutatkozott különbség a férfiak és a nők eredményei között.
A kutatás során a résztvevők szív- és érrendszeri funkcióit is ellenőrizték. Az elemzésből kiderült, hogy a kúra végére a betegek légzésszáma növekedett, míg vérnyomásuk szignifikánsan csökkent, ami szintén kedvező változást jelez.