• Egy spanyol tanulmány kimutatta, hogy a fürdőkezelések jótékony hatással lehetnek a reumatoid artritiszben szenvedők életminőségére.

  • Gyógyvizes fürdőzésen és iszappakoláson vettek részt a betegek.

A reumatoid artritisz, más néven reumás ízületi gyulladás egy autoimmun betegség, amely a gyulladásos reumatikus betegségek egyik leggyakoribb formája. Világszerte a népesség 0,5-1 százalékát érinti, Magyarországon közel 100 ezer ember él ezzel az állapottal. Jellegzetes tünetei közé tartozik az ízületek fájdalma és merevsége, ami idővel az ízületek károsodásához és a mozgásképesség jelentős korlátozásához vezethet. A betegség gyakrabban fordul elő nőknél, és kialakulásában mind genetikai, mind környezeti tényezők szerepet játszanak.

Az elmúlt években jelentős előrelépések történtek a reumatoid artritisz gyógyszeres kezelésében, hiszen már biológiai terápiák is elérhetők. A gyógyszerek mellett nagy népszerűségnek örvend a balneoterápia is, ezen belül is főleg a gyógyvizes fürdőzés és az iszappakolás. Meg kell jegyezni azonban, hogy ezek a kezelések nem alkalmazhatók a betegség aktív szakaszában.

A Granadai Egyetem kutatói szerették volna tisztázni a fürdőkezelések hatékonyságát reumatoid artritisz esetén. Ennek érdekében összegyűjtötték a korábbi években publikált angol és spanyol nyelvű klinikai vizsgálatokat, és elemezték ezek eredményeit. A kutatások 1990 és 2018 között készültek több országban, beleértve Törökországot, Németországot, Portugáliát, Egyiptomot és Izraelt. A résztvevők átlagéletkora 40 és 50 év között volt.

A különböző országokban végzett vizsgálatok során – nyilván – eltérő összetételű gyógyvizeket használtak, akadtak közöttük kénes, szén-dioxidos és radonos vizek is. A kezelések egységesen 20 percesek voltak, és 10-15 alkalomból álltak, egymást követő napokon. A víz hőmérséklete 35-38 °C között mozgott. Mindig volt kontrollcsoport, akik vagy csak gyógyszeres kezelésben részesültek, vagy melegített csapvízben történt a kezelésük. Fontos volt, hogy a gyógyszeres kezelést a balneoterápiában részesülő csoportok esetében sem hagyták abba.

Az eredmények azt mutatták, hogy mind a gyógyvizes fürdőzés, mind az iszapkezelések javították a betegek életminőségét, csökkentették a fájdalmat és növelték a mozgástartományukat. A gyógyvizek egyértelműen hatékonyabbnak bizonyultak, mint a melegített csapvíz, ugyanakkor az eltérő összetételű gyógyvizek hatása között nem találtak jelentős különbséget.

A tanulmány összegzése szerint a reumatoid artritiszben szenvedőknek, – a gyógyszeres kezelés mellett – érdemes lehet kipróbálni a balneoterápiát, kiegészítve akár iszappakolással is. Az optimális eredmények érdekében ajánlott a kezelést legalább 15 egymást követő napon végezni, legfeljebb a hétvégéket kihagyva.

gyógyvizes medence

A spanyol kutatók rámutattak arra is, hogy további vizsgálatok szükségesek, különösen a balneoterápia hosszú távú, 6 hónapot meghaladó hatásainak vizsgálatára. Emellett érdemes lenne azt is kutatni, hogy mely gyógyvizek a leghatékonyabbak a reumatoid artritisz kezelése során.

Forró gyógyvízzel rendelkező termálfürdőket keres idehaza? Ide kattintva talál néhány tippet.