-
Megelőzhető vagy kezelhető-e a csontritkulás gyógyvizes fürdőzéssel?
-
Milyen fürdőterápiás módszereket érdemes alkalmazni, és melyekkel kell csínján bánni?
Magyarországon körülbelül egymillió embert érint a csontritkulás, ami megdöbbentően nagy szám. A betegség szerencsére könnyen diagnosztizálható egy gyors és fájdalommentes DEXA vizsgálattal. Emellett számos olyan tünet és kockázati tényező is létezik, amelyre érdemes figyelni.
A hát- és deréktáji fájdalmak, a más okkal nem magyarázható hasi panaszok, valamint a testmagasság csökkenése a csontritkulás jelei lehetnek. Továbbá a kis trauma esetén bekövetkező csonttörésnél szintén felmerülhet a csontritkulás gyanúja. A vékony testalkat, a pajzsmirigy betegségei, valamint a hosszan tartó szteroid- és vérhígító kezelés is növeli a betegség kialakulásának kockázatát.
És mi a helyzet a fürdőterápiával? Fontos tudni, hogy a gyógyvizes fürdőzés – sajnos – önmagában nem elegendő a csontritkulás megelőzéséhez vagy kezeléséhez. A medencefürdő inkább a csontritkulással összefüggő mozgásszervi panaszok, például hát- és deréktáji fájdalmak, valamint izomfeszülések enyhítésére szolgál.
A csontritkulás kiegészítő kezelésére ajánlott gyógyfürdős eljárások közé tartozik az iszappakolás, a gyógymasszázs, a különféle elektroterápiás kezelések, a lézerkezelés és a szénsavas kádfürdő. Kiemelkedően fontos a gyógytorna – akár szárazföldi, akár vízi –, mivel segíti a csontépítő sejtek működését, fájdalomcsillapító hatású, és az izomzat, valamint az egyensúly fejlesztésével csökkenti az elesések és így a csonttörések kockázatát.
Bizonyos fürdőterápiás módszerek csak különös óvatossággal alkalmazhatók ennél a betegségnél: ilyen a súlyfürdő és a víz alatti vízsugármasszázs, amelyeket csak körültekintően szabad használni.
Hogyan előzhető meg a csontritkulás? Az orvosok szerint a megfelelő D-vitamin bevitel, kalciumban gazdag étrend, valamint a dohányzás, alkohol, koffein és szénsavas üdítők fogyasztásának mérséklése segíthet a megelőzésben. Ajánlott mozgásformák közé tartozik a séta, kocogás, aerobic, tehát azok a mozgásformák, amelyeknél a gravitáció függőlegesen hat a testre. Az úszás és a gyógyvizes medencefürdő pedig hatékony lehet a csontritkulás okozta ízületi és izomfájdalmak enyhítésére.
Illusztráció: gyógymedence a gyomaendrődi Liget Gyógyfürdőben
Kiváló gyógyvízzel rendelkező települések, nem messze Budapesttől? Itt olvashat róluk.