-
A masztalgia, vagyis a mellfájdalom egy bizonytalan eredetű és nehezen kezelhető probléma.
-
Egy kutatás eredményei arra utalnak, hogy a fürdőkúrák enyhíthetik az érintettek tüneteit.
A masztalgia a mell mirigyszövetének fájdalmaként jelentkezik, amely a nők kétharmadát érinti élete során. Ezt a fájdalmat gyakran érzékenység, feszülés, olykor égő érzés kíséri.
A masztalgia kezelése attól függ, mi okozza a tüneteket. A ciklusfüggő mellfájdalmat sokszor kezelés nélkül hagyják, míg intenzív fájdalom esetén az orvos gyulladáscsökkentőket vagy hormonális szereket is javasolhat. A ciklustól független mellfájdalom esetén a háttérben meghúzódó betegséget kell kezelni… Néhány éve az Ankarai Egyetem kutatói megvizsgálták, hogy a fürdőkezelések csökkenthetik-e a masztalgia tüneteit. Ebben az esetben ugyanis a balneoterápia gyakran ajánlott alternatív megoldás Törökországban, különösen akkor, ha a szokásos kezelések nem elég hatékonyak.
A fürdőkezelések alkalmazásának ötlete a fibromyalgia terápiájára alapozódott, amely egy másik nehezen kezelhető, izomfájdalmakkal és merevséggel járó állapot. Mivel a fibromyalgia esetében a fürdőkúrák pozitív eredményeket hoztak, és sok beteg mindkét betegség tüneteit egyszerre tapasztalja, felmerült, hogy a masztalgia kezelésében is hatékony lehet ez a módszer.
A törökországi vizsgálatban 40 mellfájdalommal diagnosztizált hölgy vett részt. Az alanyokat két csoportra osztották: az egyik csoport hagyományos kezelést kapott, a másik csoport ugyanazt a kezelést kiegészítve tíz alkalmas, két héten át tartó fürdőkúrán is részt vett. A kezelés előtt és hat héttel később vérmintákat vettek, és a fájdalomszintet, valamint az életminőséget kérdőívekkel értékelték.
A kiinduló fájdalomszint hasonló volt mindkét csoportban, de a balneoterápiát is kapó résztvevőknél a kezelés után egyértelmű javulást mértek, amit véreredményeik és fájdalomérzetük is alátámasztott.
Az eredmények arra mutattak, hogy a balneoterápia kedvezően befolyásolja a masztalgia kezelését: csökkenti a fájdalom erősségét és javítja az életminőséget. A kutatók azonban hangsúlyozták, hogy további vizsgálatok szükségesek ennek megerősítésére.