• Egy lelkes keszthelyi tanárember fontos kísérletbe kezdett Hévízen.

  • Sikerült neki az, amivel az elődei kudarcot vallottak.

Lovassy Sándor 1889-ben, 34 évesen helyezkedett el tanárként a keszthelyi Mezőgazdasági Akadémián. Rendkívül aktív szakmai életet élt: botanikus kertet alapított, meteorológiai megfigyeléseket végzett, és ornitológiai kutatásokat is folytatott. Később korának egyik legelismertebb ornitológusaként vált ismertté, hosszú ideig vezette a keszthelyi Akadémiát, majd a Balaton Múzeum igazgatója lett.

A Hévízi-tóban a fehér tündérrózsa őshonosnak számított, azonban már az 1800-as években próbálkoztak különböző trópusi tündérrózsafajták telepítésével is, de nem sok sikerrel. A nagyváradi Püspökfürdőn honos tündérrózsa meghonosítása többször is kudarcba fulladt.

Lovassy az 1800-as évek végén kezdett kísérletezni különböző tündérrózsafajok betelepítésével Hévízen, de ez korántsem volt egyszerű feladat. Az egyiptomi fehér tündérrózsa betelepítésével ő sem boldogult, azonban a Kelet-India mocsaras területeiről származó indiai tündérrózsa hosszú virágú alfajával végül sikerrel járt. 1898 nyarán nyíltak az első virágok, így idén már 126. éve ékesítik a tavat.

tündérrózsa a Hévízi-tóban

A sikeren felbuzdulva Lovassy további tündérrózsafajokat is telepíteni kívánt, és az 1900-as évek elején számos új próbálkozása volt. Akadt olyan faj, amelyik rövid ideig virágzott, de végül nem tudott tartósan megtelepedni.

Az indiai vörös tündérrózsa mára Hévíz és a Hévízi-tó jelképévé vált, a város címerében is szerepel. A növény nemcsak díszítő szerepet tölt be, a kiterjedt növénytelepek ugyanis fékezik a tó lehűlését, így hozzájárulnak ahhoz, hogy viszonylag állandó legyen a gyógytó hőmérséklete.

Hévízi Tófürdő előtérben tündérrózsákkal

A tündérrózsa virágai éjszaka nyílnak, és másnap délelőtt bezáródnak, de borús időben egész nap nyitva maradnak. Virágzási időszakuk nyár elejétől november végéig tart. Az őshonos fehér tündérrózsa mára kiszorult ugyan a tóból, de a Hévízi-lefolyóban továbbra is megtalálhatók a példányai.

Ide kattintva a legmagasabb ásványianyag-tartalmú hazai gyógyvízről olvashat.