• Megelőzhető vagy kezelhető a csontritkulás gyógyvizes fürdőzéssel?

  • Milyen fürdőterápiás kezelések ajánlottak, és melyeket kell óvatosan alkalmazni?

Magyarországon körülbelül egymillió ember érintett a csontritkulásban, amely szerencsére gyorsan és fájdalommentesen diagnosztizálható a DEXA nevű vizsgálattal. A betegség felismerésében fontos szerepet játszanak bizonyos jelek és kockázati tényezők is.

Az olyan tünetek, mint a háti és deréktáji fájdalmak, a megmagyarázhatatlan hasi panaszok, a testmagasság csökkenése vagy a kis traumák hatására bekövetkező csonttörések, mind figyelmeztethetnek a csontritkulásra. Továbbá a vékony testalkat, a pajzsmirigybetegségek, illetve a hosszú ideig tartó szteroid- és vérhígító használat is növeli a betegség kialakulásának kockázatát.

A gyógyvizes kezelések szerepe csontritkulás esetén

Fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyvizes fürdőzés önmagában nem elegendő a csontritkulás megelőzésére vagy kezelésére. Elsősorban a betegség okozta mozgásszervi panaszok, például hát- és derékfájdalmak, valamint izomfeszülések enyhítésére alkalmazható.

A csontritkulás kiegészítő kezelésére szolgáló fürdőgyógyászati eljárások közé tartozik az iszappakolás, a gyógymasszázs, az elektroterápiás kezelések, a lézerkezelés és a szénsavas kádfürdő. Kiemelt szerepe van a gyógytornának, legyen az szárazföldi vagy vízben végzett torna. A rendszeres gyógytorna nemcsak a fájdalmat enyhíti, hanem erősíti az izomzatot, javítja az egyensúlyt, és ezzel csökkenti az esések, illetve a csonttörések kockázatát is.

Vannak azonban olyan fürdőgyógyászati kezelések, amelyeket csontritkulás esetén csak óvatosan szabad alkalmazni. Ilyenek a súlyfürdő és a víz alatti vízsugármasszázs.

medence termálvíz

A csontritkulás megelőzése

A megelőzés szempontjából az orvosok a megfelelő D-vitamin-szint fenntartását, a kalciumban gazdag étrendet, valamint a dohányzás, az alkohol, a koffein és a szénsavas italok fogyasztásának mérséklését javasolják. A mozgásformák közül a gravitációs hatást igénylő tevékenységek, mint például a séta, a kocogás vagy az aerobic, különösen hasznosak. Mindezeken felül az úszás és a gyógyvizes medencefürdő pedig hasznos lehet a csontritkulás okozta ízületi és izomfájdalmak enyhítésében.

Ide kattintva a nagykunsági gyógyvizes fürdőkínálatról olvashat. Egész kedvező jegyárakat kínálnak az ottani termálfürdők.