-
A török hódoltság idején az ország megszállt területén – Budán kívül – közel 70 törökfürdő működött.
-
Ezek közül mindössze egyetlen fürdő maradt fenn, de az kiváló állapotban van, és ma is üzemel.
Bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, egyes források szerint a megszállt területeken a törökök összesen 75 fürdőt építettek. Ebből nyolc Budán működött, és közülük négy helyén ma is fürdő található. A fővárosban a korábbi törökfürdők utódjának tekinthető a jelenleg zárva tartó Király és Rác fürdő, valamint a ma is üzemelő Rudas Gyógyfürdő és a Veli bej fürdő.
Az ország többi részén található törökfürdők többsége azonban elpusztult. Egyetlen kivételt jelent az egri fürdő, amely a török uralom alatt épült. Eger 1596-tól 1687-ig volt török kézen, s ebben az időszakban, Evlija Cselebi török világutazó feljegyzései szerint három fürdő létesült a városban.
Az egri törökfürdő nagy medencéjét Arnaut pasa építtette valamikor 1610 és 1617 között. Ez a medence a mai napig használatban van. A nagy és kis tükörmedencét már a török hódoltság után, az 1700-as években alakították ki.
A fürdő különlegessége a radonos gyógyvíz, amely a török medencében, valamint a nagy és kis tükörmedencében található. A radonos medencék vize 30 Celsius-fokos. Azoknak, akik jobban kedvelik a melegebb vizet, 34, 36 és 38 Celsius-fokos medencék is rendelkezésre állnak.
A radonos gyógyvizek különösen hatékonyak gyulladáscsökkentésre, elősegítik a szövetek regenerálódását, gyorsítják a sérülések utáni rehabilitációt, és enyhíthetik a krónikus hörghurut és asztma tüneteit is.
Az egri törökfürdő stílusában talán leginkább a budai Veli bej fürdőhöz hasonlítható. Mindkét helyen korlátozott a tartózkodási idő, de Egerben olcsóbbak a belépőjegyek. Az egri fürdőben a felnőtt belépőjegy 4000 forintba, a gyermekjegy 2800 forintba kerül, amelyek 2,5 órás tartózkodást biztosítanak. Az időtúllépés díja percenként 35 forint.
Fontos megjegyezni, hogy a törökfürdő nyitvatartása eltér az Egri Termálfürdő nyitvatartásától. Hétvégén és ünnepnapokon 9-től 21 óráig tartanak nyitva. Hétfőn és kedden 16:30-kor, szerdán és csütörtökön 15 órakor, pénteken pedig 13 órakor nyitnak, minden nap 21 órakor zárnak.
Akik esetleg ezen a héten augusztus 29-én és 30-án látogatnának el a fürdőbe, azok készüljenek arra, hogy a városi gázszolgáltatás szünetelése miatt lesz némi kényelmetlenség. Ezen a két napon a forró vizes medence nem használható, illetve a zuhanyzókban sem lesz meleg víz.
Kedvezményekkel készül szeptemberre az ország legnagyobb termálstrandja. Itt olvashat erről.