• Az idősebbeknek és krónikus betegeknek különösen fontos, hogy néhány alapvető szabályt betartsanak a gyógyfürdők látogatása során.

  • Sajnos, sokan nem veszik ezeket komolyan.

A legmelegebb vizű medencét könnyű megtalálni a gyógyfürdőkben, hiszen általában abban ücsörögnek a legtöbben, ráadásul főként idősebbek. Az is gyakori, hogy a fürdőzők nem törődnek a „javasolt fürdési idő” táblájával, és figyelmen kívül hagyják a fokozatosság elvét. Összegyűjtöttük, miért fontosak ezek a szabályok.

Fürdési idő: rövid, többszöri fürdőzés. A gyógymedencék esetében mindig jelzik az ajánlott fürdési időt, ami általában 20-30 perc. Ez nem jelenti azt, hogy egy 30 perces fürdőzés után mehetünk is haza. Legalább félórás szüneteket tartva újra vissza és visszatérhetünk a gyógyvizes medencébe.

A kellemesen meleg termálvízben gyorsan telik az idő, így a vendégek gyakran figyelmen kívül hagyják ezt a 20-30 perces időkorlátot. Pedig a szakorvosok szerint a gyógyvíz hatása már az ajánlott fürdési idő alatt is teljes mértékben érvényesül; a hosszabb bent töltött idő csak megterhelheti a szervezetet. A meleg víz hatására kitágulnak az erek, ami egyes esetekben jelentős és hirtelen vérnyomáscsökkenéshez vezethet, és a fürdőző akár el is ájulhat a medencéből való kijövetelkor.

Zalakaros gyógykert gyógymedence

Fokozatosság (különösen idősebb korban). A balneoterápiás szakirodalom gyakran említi az előfürdő vagy előzuhany fontosságát. Ennek a higiéniai okokon túl is van célja, méghozzá az, hogy a szervezet fokozatosan szokjon hozzá a meleg vízhez, különösen ajánlott idősebbek és rosszabb egészségi állapotúak számára. Télen végképp fontos lenne, amikor nagy a hőmérséklet-különbség a kültér és a fürdő vizének hőmérséklete között. Az előfürdő vagy előzuhany során először a test alsó részét, a lábakat érje a víz, és lassan haladjunk felfelé, ne kapkodjunk.

Hasonlóképpen fontos a fokozatosság a fürdőzés után is: hideg időben ne menjünk ki azonnal a szabadba vagy hűvös helyiségekbe. Ha lehetséges, érdemes úgynevezett utófürdőt venni, ami azt jelenti, hogy rövid időre bemegyünk egy hűvösebb vizű medencébe.

Hajdúszoboszló Gyógyfürdő gyógymedence

Nem biztos, hogy a legmelegebb, legforróbb vizű medence a legjobb választás. Ha több, különböző hőmérsékletű gyógyvizes medence található az adott fürdőben, érdemes a közepes hőmérsékletű, 34-36 Celsius-fokos vizet választani. Ez még kellemesen meleg, de kevésbé terheli meg a szervezetet. Idősebbeknek, vagy krónikus betegséggel élőknek fontos, hogy csak akkor válasszák a forróbb medencéket, ha azt orvos kifejezetten javasolja.

Püspökladány Sárrét Kincse gyógymedence

Létezik, hogy két Nosztalgia Termálfürdő is van? Itt olvashat erről.

Illusztrációk: Zalakarosi Fürdő, hajdúszoboszlói Hungarospa, püspökladányi Sárrét Kincse Gyógyfürdő