-
Lehetséges-e fájdalomcsillapító hatást elérni gyógyvizes fürdőkúrával, ha azt egyéb kezelésekkel is kiegészítik?
-
Erre a kérdésre kerestek választ egy kutatásban, amelyben ezen felül a fürdőkúrák szív- és érrendszeri betegségekre gyakorolt hatását is elemezték.
Egy törökországi orvosi tanulmányban a gyógyvizes fürdő és a fizikoterápia kombinációjának hatásait vizsgálták különféle krónikus betegségek esetén.
A kutatásban összesen 472 beteg vett részt, 58 százalékban nők, 42 százalékban férfiak, akik átlagéletkora 53 év volt. A résztvevők leggyakrabban reumatológiai, neurológiai, valamint szív- és érrendszeri problémákkal küzdöttek, sokuknál több ilyen betegség egyszerre is fennállt. A kezeléseket minden betegnél ugyanabban a gyógyfürdőben végezték, ahol a háromhetes fürdőkúra zajlott.
A páciensek naponta kétszer fürödtek gyógyvizes medencében, az első héten 20 percig, majd ezt az időtartamot a következő hetekben 30 percre növelték. Különös figyelmet fordítottak arra, hogy elkerüljék az úgynevezett túlfürdés okozta nemkívánatos mellékhatásokat. A fürdőkúra mellett minden betegnél személyre szabott kezeléseket is alkalmaztak, például elektroterápiát, masszázst, ultrahangos kezelést és vízi tornát.
A betegeket a kezeléssorozat előtt, közben, valamint a fürdőkúra végén is megvizsgálták. A résztvevők között a leggyakoribb egészségügyi problémát az ízületi gyulladás jelentette.
A fürdőkúra végére a résztvevők több mint 80 százaléka jelentős és egyértelmű fájdalomcsökkenést tapasztalt. A legnagyobb mértékű javulást a csípő- és térdízületi kopásban szenvedő betegek esetében figyelték meg az induló állapothoz képest. Az eredmények alapján nem volt különbség a fájdalomcsillapítás terén a férfiak és nők között.
A kutatás során a betegek szív- és érrendszeri funkcióit is elemezték. A vizsgálatok szerint a kúra végén a légzésszám emelkedett, míg a vérnyomásuk szignifikánsan csökkent, vagyis kedvező változás következett be ezen a téren is.