-
Egy nyugodt, feltöltődést ígérő termálfürdős napot könnyen beárnyékolhat egy váratlan bőrreakció: csalánkiütések megjelenése a bőrön. Ezek a piros, viszkető foltok nemcsak zavaróak, de aggodalmat is kelthetnek.
-
De vajon valóban a víz okozza a problémát? És mit tehetünk, ha megtörténik?
Mit kell tudni a csalánkiütésről? A csalánkiütés (urticaria) a bőrön jelentkező viszkető, duzzadt kiütés, amely leginkább a csaláncsípéshez hasonlít, innen is ered a neve. Egy gyógyvizes, termálvizes fürdőzés során különösen kellemetlen lehet, ha felmerül a gyanú, hogy maga a víz a tünetek kiváltója.
Mi állhat a kiütések hátterében? Bár a gyógyvizek általában pozitív élettani hatásaikról híresek, egyes összetevőik – különösen a kén és a jód – érzékenységet válthatnak ki egyes embereknél. Emellett nyári időszakban a magas hőmérséklet, az UV-sugárzás, vagy a természetes vizekben előforduló algák is fokozhatják a bőrreakciók kialakulásának esélyét. Ritka esetekben pedig maga a víz is válthat ki allergiás tüneteket – ezt vízallergiának (aquagenic urticaria) nevezik. Ez utóbbi azonban már zuhanyzás vagy izzadás közben is észlelhető, így nem valószínű, hogy egy strandolás során derül ki.
Hogyan állapíthatjuk meg, hogy mi okozza a tüneteket? Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a gyógyvíz az adott probléma forrása, érdemes megfigyelni, mikor és melyik medence használata után jelentkeznek a kiütések. Sok fürdő különféle vízzel töltött medencéket üzemeltet. Van, amelyik sima közműhálózati vízzel, más termálvízzel van feltöltve. Sőt, arra is akad példa, hogy többféle gyógyvizes kút vizét használják párhuzamosan az egyes medencékben. Az is segíthet, ha utánanézünk az adott víz ásványianyag-tartalmának, hiszen sokszor egy-egy specifikus anyag – például a kén vagy a jód – a felelős az érzékenységért.
Mit tehetünk a tünetek enyhítéséért? Amikor már megjelentek a csalánkiütések, gyors segítséget nyújthatnak az antihisztamin-tartalmú készítmények – akár tabletta, akár krém formájában (például Fenistil gél). Ezek többsége recept nélkül is kapható a gyógyszertárakban. Kalciummal felesleges próbálkozni, a közhiedelemmel ellentétben az nem hatásos ilyen esetben.
Amennyiben a panaszok visszatérnek vagy erősödnek, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hogy pontos diagnózis szülessen, és elkerülhető legyen a későbbi kellemetlenség.
Kedden újranyitnak egy júniusban bezárt termálfürdőt. Itt olvashat róluk bővebben.