-
Manapság nagy divatja van a hideg vizes fürdőzésnek, sőt hajdanában Kneipp és Priessnitz is számos betegség esetén javasolta.
-
De mit tart erről a hagyományos kínai orvoslás? Nos, kissé máshogy látják ezt a kérdést.
Néhány napja írtunk arról, hogy a Hagyományos Kínai Orvoslás (röviden HKO) hogyan viszonyul a termálfürdőzéshez, gyógyfürdőzéshez (erről itt olvashat). Érdemes megnézni, hogy mi a helyzet a hideg vizes fürdőzéssel. Pláne annak fényében, hogy a fürdőgyógyászat két nagy alakja, Kneipp és Priessnitz ennek nagy híve volt.
Napjainkban valóságos reneszánszát éli a hideg vizes, sőt, jeges fürdőzés. Számos híresség és wellness-guru esküszik rá, mint az immunrendszer erősítésének, a gyulladások csökkentésének, a mentális frissesség fokozásának és az általános vitalitás növelésének eszközére. De mit szól ehhez az évezredes bölcsességen alapuló Hagyományos Kínai Orvoslás?
A HKO alapvetően a test energiáinak – a Csi (Qi) – harmonikus áramlásán és a Yin és Yang egyensúlyán alapul. Ebben a rendszerben a „Hideg” (Han) egyike a hat külső kórokozó tényezőnek (Liu Xie), amelyek kibillenthetik a testet az egyensúlyából és betegségekhez vezethetnek. A HKO szerint a Hideg természete összehúzó, gátló és lelassító. Amikor a Hideg behatol a testbe, összehúzza az ereket és a meridiánokat (energiacsatornákat), lelassítja a Csi és a Vér (Xue) keringését, ami fájdalomhoz, merevséghez és a funkciók csökkenéséhez vezethet.
A Yang Csi védelme: A HKO központi elve
A HKO különös hangsúlyt fektet a Yang Csi védelmére. A Yang az aktív, melegítő, mozgató és átalakító energia a testben. A Vese Yangja (Shen Yang) például a test „belső kazánja”, amely meleget és vitalitást biztosít minden szervnek és szövetnek. A Lép Yangja (Pi Yang) felelős az emésztésért és a tápanyagok átalakításáért. A Wei Csi, vagyis a védekező Csi, amely a bőr felszínén kering és véd a külső kórokozóktól, szintén a Yang Csi egy formája.
A HKO szemszögéből a túlzott vagy gyakori hideg vizes fürdőzés, különösen a jeges vízben való elmerülés, komoly támadást jelent a test Yang Csijére. Bár egy rövid, intenzív hideg expozíció átmenetileg valóban stimulálhatja a keringést és éberséget okozhat (a test „vészreakciója” révén), a HKO tanításai szerint hosszú távon ez a Yang Csi kimerüléséhez vezethet. Ez különösen igaz azokra, akiknek eleve gyengébb a Yang Csijük, például fázósak, fáradékonyak, emésztési problémákkal küzdenek, vagy krónikus betegségben szenvednek.
A Hideg behatolásának következményei a HKO szerint:
Fájdalom és merevség: A Hideg összehúzza az izmokat és ízületeket, akadályozza a Csi és Vér áramlását, ami fájdalomhoz (különösen ízületi fájdalmakhoz, hátfájáshoz), izommerevséghez vezethet.
Emésztési problémák: A Lép és a Gyomor szereti a meleget és nem tűri a Hideget. A Hideg károsíthatja a Lép Yangját, ami puffadáshoz, hasmenéshez, étvágytalansághoz és általános gyengeséghez vezethet.
Csökkent immunitás: Bár a modern felfogás szerint a hidegterápia erősítheti az immunrendszert, a HKO úgy tartja, hogy a Yang Csi krónikus gyengítése hosszú távon csökkenti a test védekezőképességét a kórokozókkal szemben. A Wei Csi gyengül, és a test fogékonyabbá válik a megfázásokra és más fertőzésekre.
Fáradtság és kimerültség: A Yang Csi az életerő forrása. Ennek folyamatos „támadása” krónikus fáradtsághoz és kimerültséghez vezethet.
Vannak-e kivételek?
A HKO nem zárja ki kategorikusan a hideg terápiás alkalmazását. Bizonyos „Túlzott Hőség” (Shi Re) állapotokban, például magas láz vagy akut gyulladások esetén, a külsőleges hideg alkalmazása (például hideg borogatás) hasznos lehet a Hőség eloszlatására. Azonban ez célzott, rövid távú beavatkozás, és alapvetően különbözik a rendszeres, egész testet érintő jeges fürdőzéstől, mint wellness praktikától.
Fontos megjegyezni, hogy a HKO hangsúlyozza az egyéni testalkatot. Egy erős Yang Csivel rendelkező, robosztus fiatalember valószínűleg jobban tolerálja a hideget, mint egy idősebb, fázós, Yin típusú személy. Azonban a HKO általános ajánlása a mértékletesség és a test természetes egyensúlyának tiszteletben tartása. A túlzott hideg expozíciót általában nem tartja előnyösnek a hosszú távú egészségmegőrzés szempontjából.
Összegzés
Míg a modern tudomány még kutatja a hidegterápia pontos mechanizmusait és hosszú távú hatásait, a Hagyományos Kínai Orvoslás több ezer éves tapasztalata óvatosságra int a test extrém hidegnek való kitételével kapcsolatban. A HKO a Yang Csi megőrzését és a belső meleg fenntartását tekinti az egészség egyik alappillérének. Ahelyett, hogy sokkolnánk a testünket, a HKO a harmonikus egyensúlyra, a Csi szabad áramlásának biztosítására és a test belső erőforrásainak kíméletes táplálására helyezi a hangsúlyt.