-
A gyógyvizes fürdőzés és a vízi torna pozitív hatással lehet a csontsűrűségre? Segíthetnek-e mérsékelni az időskori csonttömegvesztést?
-
Ezzel a kérdéssel foglalkozott egy nemzetközi orvosi kutatás.
Az idősebb korosztály általában kevesebbet mozog, és a fizikai aktivitás hiánya sajnos növeli a sérülések és csonttörések kockázatát. A mozgásszint csökkenése továbbá kedvezőtlenül befolyásolhatja a csonttömeget, ami csontritkuláshoz vezethet. Viszont a csonttömeg-vesztés folyamatát lassíthatja a gyógyvizes fürdőzés és a vízben végzett mozgás. A vízi torna könnyebb, mint a szárazföldi gyakorlatok, miközben a sérülés kockázata is alacsonyabb. Továbbá a gyógyvizek önmagukban is kedvezően befolyásolhatják a csontanyagcserét.
A kínai Zhejiang Egyetem kutatói úgynevezett metaanalízist készítettek ebben a témában, azaz nem új kísérletekbe kezdtek, hanem a már meglévő orvosi felmérések eredményeit gyűjtötték össze és elemezték. Tanulmányuk hét korábbi kutatás eredményeire épült. Közülük három a balneoterápiát, míg négy a vízben végzett mozgás csontsűrűségre gyakorolt hatását vizsgálta. Ezek a kutatások Brazíliából, Lengyelországból, Ausztriából, Németországból, Ukrajnából és Törökországból származtak, és összesen 467 résztvevő adatait tartalmazták.
A gyógyvizes kezelések vizsgálata során főként radonos és kénes vizek hatását elemezték, ez alapján mindkettő kedvezően befolyásolta a csontanyagcserét, de feltételezték, hogy az egyéb összetételű gyógyvizek hatása szintén kedvező. Mindazonáltal a kénes vizek kimagasló hatékonyságát figyelték meg, valószínűleg azért, mert a kén könnyen felszívódik a bőrön keresztül, illetve belélegezve is. Ezen felül a különféle kezelési variációk – például a radonos és kénes fürdők túrázással történő kombinálása – szintén pozitív eredményeket mutattak.
A vízi testmozgás és vízi torna hatását vizsgáló kutatások több paraméter alapján javulást mutattak a csonttömeg megőrzésében. Az eredmények azonban ellentmondásosak voltak abban a kérdésben, hogy a vízben végzett gyakorlatok hosszú távon növelik-e a csonttömeget. Lényeges megemlíteni, hogy a rendelkezésre álló vizsgálatok nagy mértékben eltértek egymástól, például a vízmélység és a végzett gyakorlatok jellege terén is.
Összességében a metaanalízist végző kutatók megerősítették kezdeti feltételezéseiket. Így arra a következtetésre jutottak, hogy mind a balneoterápia, mind a vízben végzett mozgás pozitívan befolyásolja az időskori csontanyagcserét. Különösen hatékonynak bizonyulnak, amikor a víz alatti kezeléseket és a vízi tornát együttesen alkalmazzák. Ezek előnye, hogy biztonságosak és – ellentétben a gyógyszeres terápiákkal – mellékhatások nélkül alkalmazhatók.
Mindazonáltal felhívták a figyelmet arra, hogy a meglévő vizsgálatoknak számos hiányosságuk is van. Például a nők nagyobb arányban szerepeltek a kutatásokban, a résztvevők társbetegségei nem voltak egyértelműek, illetve egyes esetekben az utánkövetés hiányos volt. Ezért azt javasolták, hogy a jövőben egységes kritériumok szerint, nagyobb létszámú résztvevőkkel és hosszabb követési időszakkal végezzenek kutatásokat ezen a területen.
Illusztráció: gyógymedence Hajdúnánáson