• A termálfürdőzés mentális egészségre gyakorolt hatását vizsgálták egy japán kutatásban.

  • Kevésbé érzi stresszesnek a mindennapjait és elégedettebb az életével az, aki rendszeresen jár termálfürdőbe.

Számos olyan kutatás készült az elmúlt évtizedekben, amelyek különféle betegségek esetében vizsgálták a termálvizes, gyógyvizes fürdőzés, illetve egyes fürdőgyógyászati kezelések hatékonyságát. Ezek közül jó néhány a fürdőzés kedvező hatását igazolta, legyen szó enyhülő fájdalomról, vagy éppen javuló mozgásszervi problémákról, esetleg tünetmentessé váló bőrbetegségekről.

Egy tavaly nyáron publikált kutatásban a Kjúsú Egyetem, Tokiói Egyetem, valamint az Ohiói Állami Egyetem munkatársai arra keresték a választ, hogy a termálvizes fürdőzésnek van-e igazolhatóan kedvező hatása a mentális egészségre? Ennek kiderítésére egy országos, kérdőíves felmérést végeztek Japánban. A szigetországban ugyanis különösen kedvelt kikapcsolódási formának számít a termálvizes fürdőzés.

A kérdőívben számos dologra rákérdeztek a fürdőzési szokásoktól, a fürdőbe járás gyakoriságától kezdve az egészségi állapoton, meglévő betegségeken át a munkahelyi stresszig, étkezési szokásokig bezárólag. Összesen 5000 darab kérdőívet gyűjtöttek össze, nagyjából fele részt nőktől és férfiaktól.

Az eredmények alapján, akik gyakran járnak termálfürdőbe, azok egészségtudatosabbak az átlagnál, jobb a mentális állapotuk, igaz több alapbetegséggel rendelkeznek. Utóbbi furcsának tűnhet, de valójában logikus, hiszen eleve sokan valamilyen meglévő betegség kúrálása miatt járnak gyógyfürdőbe.

A felmérés szerint minél többet jár valaki termálfürdőbe, annál kevésbé érzi stresszesnek az életét. Ami pedig igazán kiugróan jó eredménynek számított: az élettel való általános elégedettség magasabb aránya a „sokat fürdőzős” csoportban.

A fürdőzés stresszcsökkentő hatásához nyilván hozzájárul, hogy szabadidős tevékenységről van szó, jellemzően szép természeti környezetben és mindez némi testmozgással is együtt jár. A stressz csökkentése azért is kulcsfontosságú, mert számos betegség kialakulásában, illetve lefolyásában szerepet játszhat a túlzott feszültség.

Nagyatád gyógyvizes úszómedence

Ami pedig érdekes párhuzam: egy hazai gyógyvíz esetében nemrég egészen hasonló eredményre jutottak. A vizsgálat során kiderült, hogy a gyógyvizes fürdőzésnek hangulatjavító hatása van. Erről itt olvashat bővebben.

Illusztráció: gyógyvizes úszómedence a Nagyatádi Gyógyfürdőben