-
Ritkább gyógyfürdő látogatás, több alapbetegség?
-
Egy japán kutatás során egyértelmű összefüggést találtak az idősebbek általános egészségi állapota és a fürdőlátogatási szokásaik között.
Egy 2018-ban Japánban végzett kutatás érdekes összefüggést mutatott a gyógyfürdő-látogatás gyakorisága és az idősebb korosztály egészségi állapota között. A vizsgálat során a 60-85 éves korosztályba tartozó résztvevők gyógyfürdőzési szokásait és alapbetegségeik számát elemezték, és arra a következtetésre jutottak, hogy azok az emberek, akik ritkábban járnak gyógyfürdőbe, többféle alapbetegséggel küzdenek.
A kutatásban 1261 fő vett részt, fele férfi és fele nő. Az alapbetegségeik között túlnyomórészt idegrendszeri, keringési, légzőszervi és mozgásszervi problémák szerepeltek.
Az eredmények alapján egyértelműen kirajzolódott, hogy azoknak, akik legalább hetente egyszer ellátogattak gyógyfürdőbe, jelentősen kevesebb alapbetegségük volt, mint azoknak, akik csupán havi egy-három alkalommal látogattak el fürdőbe. Továbbá az is kiderült, hogy a havi rendszerességgel fürdőzők is kevesebb alapbetegséggel rendelkeztek, mint azok, akik csak évi két-öt alkalommal, vagy ennél is ritkábban látogattak gyógyfürdőbe.
Érdekes megállapítása a kutatásnak, hogy az otthoni meleg vizes fürdőzés és az alapbetegségek száma között nem találtak kimutatható kapcsolatot. Ez arra utal, hogy nem pusztán a meleg víz, hanem a gyógyvizek speciális összetevői lehetnek kedvező hatással az egészségre.
Bár a kutatás közvetlenül nem vizsgálta, feltételezhető, hogy a rendszeres gyógyfürdő-látogatás közvetett módon is javítja az általános egészségi állapotot. A gyógyfürdők nyugodt környezete és a kikapcsolódás segíthet a stressz csökkentésében, ami kedvező hatással lehet a vegetatív idegrendszer működésére. Japánban, ahol a stresszes életmód különösen gyakori, ez sokat számíthat, mivel a magas stressz szint számos betegség kialakulásában szerepet játszhat.
A kutatás tehát arra világít rá, hogy a gyógyfürdőzés akár a betegségek megelőzésében is hasznos eszköz lehet, bár ezt a hatást a konkrét betegségekre gyakorolt kedvező hatásokhoz képest nehezebb egzakt módon igazolni.
Ide kattintva egy 62 évvel ezelőtt megtalált hazai gyógyvízről és annak kedvező hatásáról olvashat.