-
A gyógyvizes medencéknél érdemes figyelembe venni az ajánlott fürdési időt, mert különben pórul járhatunk.
-
Egy fontos szabály, amit kevesen tartanak be.
A balatoni strandokkal, vagy más tóparti, folyóparti fürdőkkel szemben a gyógyvizes medencével is rendelkező fürdőkben mindig jelölik az úgynevezett ajánlott fürdési időt. Ez olykor csak 15-20 perc egyhuzamban. A fürdőzők többsége erre általában csak amolyan laza ajánlásként tekint, holott fontos lenne komolyan venni. Különösen az idősebbeknek, illetve azoknak, akik valamilyen meglévő betegségüket kúrálják a gyógyvízben.
Tipikusan a magasabb ásványianyag-tartalmú termálvizeknél rövidebb az ajánlott fürdési idő, a „lightosabb” gyógyvizeknél pedig hosszabb. Azt fontos tudni, hogy ez az időszak az egyhuzamban történő fürdőzésre vonatkozik. Azaz fél-, vagy egyórás kinti pihenő után vissza lehet térni a vízbe, egy nap akár háromszor, négyszer is.
Amennyiben valaki ezt nem tartja be, akkor az egyéni érzékenységtől függően akár mellékhatásokat is okozhat a gyógyvíz. Ezek közé tartozhat például a levertség, a fáradtság, esetleg fokozódhatnak, vagy akár kiújulhatnak az ízületi panaszai, tehát éppen az, ami miatt sokan felkeresik a gyógyfürdőket. Magyarán bármilyen kellemetlen is kijönni – pláne hidegebb időben – a meleg vizes medencéből, fontos lenne ezt betartani. Illetve van egy további tippünk is, hogyan lehet elkerülni a kellemetlen hatásokat…
Aki tudja magáról, hogy ez nem megy neki, annak érdemes olyan fürdőbe menni, ahol nem csak gyógyvizes medencék találhatók. Nagyobb gyógyfürdőkben szinte mindig akadnak olyan élménymedencék is, amelyeknek a vize jó meleg, de nem gyógyvízzel, hanem melegített közműhálózati vízzel, vagy alacsonyabb ásványianyag-tartalmú termálvízzel töltik. Utóbbira egyébként jó példa a Zalakarosi Fürdő.