-
A termálfürdők rendszeres látogatása többféleképpen támogathatja az egészségünk megőrzését, olyan módokon is, amelyek elsőre talán szokatlannak tűnhetnek.
-
Érdemes kihasználni a termálvizek egészségmegőrző hatásait.
A termálfürdőkről és különböző fürdőkezelésekről általában akkor beszélünk, amikor már meglévő betegségek kezeléséről van szó. Nem véletlenül, hiszen sok egészségügyi probléma esetén a gyógyvizek, de akár a sima termálvíz is, kiegészíthetik vagy akár helyettesíthetik a gyógyszeres kezeléseket. Ilyen esetek lehetnek például a mozgásszervi betegségek, ízületi fájdalmak, derékfájás és néhány bőrbetegség. Kevésbé esik szó azonban arról, hogy a termálfürdő rendszeres látogatásával egyes betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük.
A termálvizek és vízgyógyászati kezelések, valamint a vízben található bizonyos elemek, mint például a bróm, illetve gyakran a fürdő természetes környezete, pozitívan hatnak a vegetatív idegrendszerre. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fürdőzés csökkentheti a feszültséget, az idegességet, és segíthet enyhíteni az alvásproblémákat. Számos olyan területre van jótékony hatással, ahol ezek a zavarok (kialvatlanság, stresszes életmód) növelhetik a betegségek kialakulásának esélyét.
Nem szabad alábecsülni a fürdőzés pihentető hatását sem, legyen szó akár egy rövid délutáni fürdőzésről, akár egy hosszabb, többnapos kikapcsolódásról. Az ilyen típusú pihenésnek önmagában is lehet egészségmegőrző szerepe, amit egy finn kutatás is megerősített. A Helsinki Egyetem munkatársai egy 40 éven át zajló kutatásában azt találták, hogy azok a vezető beosztású férfiak, akik évente kevesebb mint három hét szabadságot vettek ki, magasabb halálozási aránnyal rendelkeztek, mint azok, akik több időt töltöttek pihenéssel.
A fürdőzés szerepe az állóképesség fenntartásában és a környezeti változásokhoz való alkalmazkodóképesség javításában is jelentős. Az időjárás, a légköri frontok és a levegő páratartalmának változása folyamatos kihívást jelent a szervezet számára. Fürdőzéskor nemcsak az izmok, hanem a keringési rendszer is alkalmazkodásra van ösztönözve, ami javítja az általános állóképességet és kondíciót, valamint csökkenti az érzékenységet a környezeti ingerekkel szemben.
Amennyiben már fennáll valamilyen egészségügyi probléma, ezek a hatások fontos szerepet játszhatnak a felépülésben. Mégis, talán ennél is nagyobb jelentőségű a betegségek megelőzésében betöltött szerepük. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen fizikai állapotban ér minket egy betegség vagy baleset.
A környezeti hatások jelentette kihívás nem pusztán egy elmélet. Egy másik finn kutatás, amelyet az Oulu Egyetemen végeztek, kimutatta, hogy az extrém hideg időjárás és a hosszabb hideg periódusok növelik a hirtelen szívhalál kockázatát, különösen az idősebbek körében. A szakértők szerint ennek oka az lehet, hogy a hidegre adott fokozott idegrendszeri válasz túlterheli a keringési rendszert, ami növeli a szívproblémák esélyét, főleg akkor, ha valakinek ismert vagy rejtett szív- és érrendszeri problémái vannak. Ezért rendkívül fontos, hogy a szervezet jó állapotban maradjon, amit a rendszeres termálfürdőzés kellemes módon segíthet elő, még akkor is, ha éppen nincsenek egészségügyi gondjaink.
Illusztrációk: gyógymedencék Kaposváron és Komáromban
Ide kattintva egy egész jó fürdős/termálhoteles kedvezményről olvashat.