-
Egy tanulmány kimutatta, hogy a rendszeres gyógyvizes fürdőzés kedvezően befolyásolja mind a mentális, mind a fizikai állapotot.
-
Az eredmények arra utalnak, hogy rendszeres fürdőzés mellett csökken a magas vérnyomás kialakulásának esélye.
Magyarországon a magas vérnyomás rengeteg embert érint, gyakorlatilag népbetegségnek számít. Egyes felmérések szerint a 18 év feletti lakosság 35 százalékának magas a vérnyomása. Éppen ezért is különösen érdekes az a japán tanulmány, amelyet a Kjúsú Egyetem és a Tokiói Egyetem kutatói végeztek, és amelyet 2022-ben publikáltak.
A kutatás a termálvizes fürdőzés hatását vizsgálta az emberek fizikai és mentális egészségére. Egy 2019 őszén végzett kérdőíves felmérésre alapozva nézték meg a fürdőzési szokások és az egészségi állapot kapcsolatát. Emellett felhasználták egy korábbi, nagyobb mintán alapuló kutatás adatait is, amelyet Beppu városában végeztek a 65 év feletti lakosság körében. Érdemes megemlíteni, hogy Beppu nemcsak Japánban, hanem világszinten is a legtöbb termálforrással rendelkező városok egyike. Ennek köszönhetően itt a lakosság körében kiemelkedően magas a rendszeresen termálfürdőzők aránya.
A kutatás a „gyógyfürdőzők” csoportját úgy definiálta, mint azokat a személyeket, akik havonta legalább egyszer részt vesznek termálvizes/gyógyvizes fürdőzésen. Külön figyelmet fordítottak a fürdőzés mentális és fizikai hatásaira, és valószínűsítették, hogy ezek a hatások egymással összefüggnek.
A mentális egészséggel kapcsolatban azt találták, hogy a rendszeresen gyógyfürdőzők körében magasabb azoknak az aránya, akik elégedettek az életük alakulásával, valamint kevésbé tartják stresszesnek a mindennapjaikat. A kutatók szerint azonban ez nem kizárólag a meleg víz és annak ásványi anyagai miatt lehet. Valószínűleg hozzájárulnak a fürdőzést kísérő kedvező tényezők is, mint például a szabadban való tartózkodás, a természeti környezet nyugtató hatása, valamint a vízben végzett mozgás.
A fizikai hatásokat elsősorban a 65 év feletti korosztály körében vizsgálták. Az eredmények többféle betegség esetében is egészségvédő hatásra utaltak a rendszeres gyógyfürdőzés kapcsán, azonban a kutatók óvatosak voltak a következtetésekkel. Egyértelműen csak a magas vérnyomás esetében mutattak ki preventív hatást, amit mind az országos felmérés, mind a Beppu városában végzett időseket érintő kutatás is megerősített.
Egyben arra is felhívták a figyelmet, hogy a mentális és a fizikai egészség összefügghet. A tanulmányban szereplő megállapítás szerint „a pszichoszociális stressz a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát növelheti, ami arra utal, hogy a gyógyfürdőzés mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásai hozzájárulhatnak a magas vérnyomás megelőzéséhez.”
Illusztráció: gyógymedence Berekfürdőn
Ide kattintva elolvashatja, hogy merrefelé található gyógyvizek Budapest vonzáskörzetében.