Gyógyhatású barlangterápia: mire használják?
Írta: termalonline.hu, 2018 november 28. Címke: Abaliget, allergiás nátha, barlangi klíma, barlangterápia, gyógybarlang, légszőszervi betegségek, Szemlő-hegy-
Magyarországon több, különleges klímájú barlang is található.
-
Légzőszervi betegségek esetén szokták alkalmazni a barlangterápiát.
Ahogy a gyógyfürdőkben a víznek, úgy a gyógybarlangokban a levegőnek, a klímának van gyógyhatása. Érdekes azonban az is, hogy miként derült ki a barlangi klíma kedvező hatása.
Állítólag ezt elsőként a lengyelországi Wieliczka sóbányáinál igazolták még az 1800-as évek első felében. A felfedezés pedig onnan eredt, hogy a sóbányában dolgozó munkásokat látványosan elkerülték a „bányászbetegségnek” számító tüdőproblémák. Ennek kapcsán kezdték vizsgálni a barlangi klíma hatását a különféle légzőszervi problémákra.
Furcsán hangzik, de a második világháború is sokat lendített a barlangterápia szekerén. A németországi Klutert-barlangban óvóhelyet alakítottak ki és nagy meglepetésre az ide menekített asztmások és tüdőbetegek állapota javult a földalatti tartózkodás idején.
Egyébként ezzel egybevágó tapasztalatokról számoltak be a tapolcai barlangban tartózkodók, ezt a barlangot ugyanis a világháború alatt szintén óvóhelyként használták.
Az úgynevezett hűvös barlangoknak kedvező hatása lehet az asztma, a hörghurut, a szénanátha és az orrmelléküreg-gyulladás esetén is. Ez a jótékony tulajdonság több okból fakad.
Ezekben a barlangokban általában 10-14 Celsius-fokos, iondús, szennyezőanyagoktól, vírusoktól, baktériumoktól, portól, pollentől mentes levegő található. Szintén kedvező a légutak nyálkahártyái számára, hogy a hűvös klíma nagyon magas – közel 100 százalékos – relatív páratartalommal párosul. Ugyancsak lényeges, hogy a barlangokban a felszíninél jóval magasabb a levegő szén-dioxid tartalma, ami növeli a légzés intenzitását és mélységét. Mindezek együtt fejtik ki a kedvező hatásukat.
A barlangi gyógykúrák általában több hétig tartanak és napi 3-5 órás barlangi tartózkodást foglalnak magukban. Különösen a légzőszervi betegséggel küszködő gyerekeknél lehet látványos hatása a barlangterápiának. (Az erdélyi parajdi sóbányában kis játszótér is van a gyerekeknek).
Magyarországon számos – állítólag legalább húsz – barlang alkalmas lenne barlangterápiák tartásához. Jelenleg ebből öt gyógybarlang működik. Kettő Borsod megyében, egy-egy pedig Budapesten, Baranyában és Veszprém megyében. Név szerint a jósvafői Béke-barlang, a lillafüredi Szent István-barlang, a budapesti Szemlő-hegyi barlang, az Abaligeti-barlang és a tapolcai gyógybarlang tartozik ezek közé.